Mobil cihazlara nasıl haber yazmalı?

Mobil cihazlara nasıl haber yazmalı? Okuyucu nasıl haberleri okuyor? Okuyucunun dikkatini hangi haberler çekiyor?

Mobil cihazlar için haber yazmak ayrı bir beceri gerektirir. Sınırlayıcı unsurlardan biri ekranın küçüklüğüdür. Bu nedenle yazı tarzınızı bu özelliğe göre uyarlamanız, yazınızı kısa tutmanız önem taşır.

Kısa yazmak önemli

Artık insanlar mobil durumda olduklarında da cep telefonu ve tablet gibi taşınabilir cihazlarla haberleri takip etmek istiyor.

Çok fazla vakitleri olmadığı gibi ekranları da sınırlı boyutta. Bu nedenle bu cihazlara içerik hazırlarken bu özellikleri akılda tutmak gerekiyor. Mobil cihazlar için haber yazmak ve materyal hazırlamak ayrı bir beceri gerektirir.

Bu cihazların en iyi özelliği, taşınabilir olmaları ve esneklik sağlamalarıdır. Fakat bunları en iyi şekilde kullanabilmek için sınırlılıklarını da anlamak önemlidir. Yukarıda da değinildiği gibi sınırlayıcı unsurlardan biri ekranın küçüklüğüdür. Bu nedenle yazı tarzını bu özelliğe göre uyarlamak önem taşır.

İnsanlar cep telefonlarında ya da tablette kısa ve hızlı yoldan bilgi edinmek ister. Yazınızı kısa tutun. Her kelimeyi tartın. Hikâyeyi bütünlüklü olarak anladıktan sonra yazmaya başlayın.

Böylece kelimelerle oynamanız ve doğru kelimeleri seçmeniz mümkün olacaktır.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Temmuz 2019Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2019

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.