Mobil uygulamalar hayatı kolaylaştırıyor

Çeşitli kamu kuruluşları ve özel firmalarca geliştirilen, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara yüklenebilen uygulamalar, özellikle şehirlerdeki vatandaşların gündelik hayatında kolaylıklar sağlayarak, zaman kaybını azaltıyor.

İnternet tabanlı söz konusu uygulamalar, trafikteki yol durumundan toplu taşıma araçlarının geçiş güzergahı ile tahmini geliş bilgisine, önemli mekanların adreslerinin harita üzerinde bulunmasından sağlık hizmetlerinde randevu alınmasına kadar birçok konuda vatandaşlara yardımcı oluyor.

Uygulamalar aracılığıyla yapılan bilgilendirme ve uyarılar, gündelik hayattaki zaman kaybını azaltırken, vatandaşların yaşam kalitelerinin artmasına da katkıda bulunuyor.

Kamu kurumları da mobil uygulamalar aracılığıyla hayatı kolaylaştıran çeşitli hizmetleri sunma fırsatı elde ediyor. Akıllı cihazlara kolayca yüklenebilen "İstanbul Mobil Şehir Rehberi", konuma göre gidilen yerin güzergahını harita üzerinde grafik ve yazı olarak gösteriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bu hizmetinden yararlanan vatandaşlar, kendilerine en yakın eczane, kültür merkezi, tiyatro salonu, alışveriş merkezi, polis karakolu, okul, hastane, otel, otopark ve durak gibi noktaları öğrenme imkanına kavuşuyor.

TRAFİKTEN KURTULMAK İSTEYENLER, BU PROGRAMI İNDİRİYOR

İstanbul'da sürücülerin trafik yoğunluğundan kurtulmak için başvurdukları mobil uygulamaların başında "İBB Ceptrafik" geliyor. Yollardan alınan tüm verilerle kamera kayıtlarının aktarıldığı uygulamayı cihazlarına indiren yolcular, günün her saatinde ekonomik ve konforlu seyahatleri için alternatif güzergahlara yönlendiriliyor.

İstanbul Ulaşım AŞ'nin "Metro İstanbul" mobil uygulamasında ise raylı sistem istasyonları, harita üzerinden kolaylıkla görülebiliyor. Böylece yolcular, güncel seferleri takip ederken, istasyonlardaki engelli erişim merkezleri ile tuvalet ve asansörlerin bilgilerine de anında ulaşabiliyor. Türkçe, Almanca, Arapça, İngilizce, Fransızca ve Rusça hizmet veren uygulamadan metroda eşyasını unutan yolcular da yararlanabiliyor.

Sürücüler de İstanbul'daki uygun otoparkların tespiti ve yer bulma sorununun çözümü için "İSPARK" mobil uygulamasını kullanıyor. Ücretsiz indirilen uygulamayla bulundukları yere en yakın otoparkları harita üzerinden gören sürücüler, seçtikleri otoparkla ilgili tüm detaylara anında erişebiliyor.

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri'nin (İETT) "Akıllı Ulaşım" projesi çerçevesinde uygulanan "MobİETT" sayesinde ise yolcuların seçtikleri güzergahlara ilişkin bilgiler hemen ekranlara yansıyor. "Akıllı durak" teknolojisinin bulunduğu uygulamayı cep telefonlarına yükleyen kullanıcılar, konum bilgilerini paylaşmalarının ardından harita üzerinde yakındaki durak ve buralardan geçen otobüslerin tahmini geliş saatlerini görebiliyor.

Vatandaşlar, şikayet, istek ve dileklerini iletebildikleri "İBB Beyaz Masa" hizmetine mobil platformlar aracılığıyla da ulaşabiliyor. Uygulamayı kullanarak, bulundukları mekanlardan şikayet ve başvurularını yapan vatandaşlar, geçmiş başvurularını da anlık olarak takip edebiliyor. Harita üzerinde seçilen konumun 10 kilometre çevresindeki şikayet ve talepler de bu uygulama aracılığıyla okunabiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün hizmete sunduğu "Türkiye Trafik" mobil uygulaması ise sürücülere yol tarifi, toplam mesafe ve süre konularında yardımcı oluyor. Akıllı telefonlarda kullanılan uygulamayla, yol çalışmalarına bağlı olarak kapanan güzergahlar hakkında bilgi edinilmesinin yanı sıra Hızlı Geçiş Sistemi'ne ilişkin geçiş ihlalleri de hızlı bir şekilde sorgulanabiliyor.

Sağlık Bakanlığı'nın "Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Mobil" uygulamasını kullanan hastalarla yakınları, devlet hastaneleri ile ağız-diş sağlığı hastane ve merkezleri için randevu alabiliyor. Vatandaşlar, internet üzerinden, "ALO 182" MHRS Çağrı Merkezi'ni arayarak ya da bu uygulamayı kullanarak, belirlediği tarihte istediği hastane ve doktoru seçebilme imkanına kavuşuyor.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:05 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.