Modern toplumda aldatma rekoru kırılıyor

"Tarihin hiçbir döneminde eşlerin birbirini aldatması, günümüzdeki kadar yaygın olmadı" diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan ekliyor:

Amerika'da evli her 100 kadından 25'i en az bir kere başka bir erkekle cinsel ilişkiye giriyor. Evli her 100 erkekten 70'i de başka bir kadınla eşini aldatıyor. Aldatma bu kadar yaygın olunca boşanmalar da patlıyor!..

 

 

Evliliklerde eşleri birbirine bağlayan en önemli etkenin 'sadakat' olduğunu söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, modern çağın aldatma sabıkasının hayli kabarık olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Tarhan; aldatmayla ilgili soruları yanıtladı:

* Aldatma ne kadar yaygın?
Tarihin hiçbir döneminde eşlerin birbirini aldatması, modern dünyadaki kadar yaygın olmadı. Örneğin Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre; evli her 100 kadından 25'i en az bir kere başka bir erkekle cinsel ilişkiye giriyor. Yine evli her 100 erkekten 70'i başka bir kadınla eşini aldatıyor. Cinsel aldatmanın bu kadar yaygın olması, elbette boşanma oranlarına da yansıyor.

* 'Duygusal aldatma olmazsa cinsel aldatma önemli değil' görüşü sizce doğru mu?
Bu yaklaşımın geçerli olması mümkün değil. Tarafların evliyken başkalarıyla cinsel ilişkiye girmeyi kabullenmesi, aslında bir aldatmacadan ibaret. Bu durum, evliliğin anlamına ve genetik yapısına ters. Çünkü cinsel aldatma, duygusal bağlılığa zarar verir ve bunun duygusal aldatmadan bağımsız olduğu düşünülemez. Sevgilisi olan erkek ya da kadın, giderek ailesinden uzaklaşır, fatura da çocuklara ve dolayısıyla topluma çıkar.

SADIK DEĞİLSEN EVLENME
* Cinsel aldatma evliliğe nasıl zarar verir?

Evliliklerde eşleri birbirine bağlayan en önemli etken sadakattir. Buna karşın evliliklerde sadakati ortadan kaldıran durumların başında cinsel aldatma gelir. Cinsellik insan için özel biriyle paylaşılacak bir durum. Bu yüzden evlilikte cinsel ilişki, eşler için son derece özel, özel olduğu kadar da önemlidir. Eşlerden birinin aldatması, bu özel birlikteliğe vurulan bir darbedir. Tüm toplumlarda cinsel aldatmanın, evliliğin anayasasına aykırı bir davranış olarak kabul edilmesinin nedeni de budur.

* Cinsel aldatmayı önemsemeyen biri evliliğinde mutlu olur mu?
Cinsel aldatmayı önemsemeyen birinin hiç evlenmemesi daha iyi! 'Hem evlenir hem başkalarıyla cinsel ilişkiye girerim' yaklaşımı olan kişinin, evliliğini sürdürmesi imkansız.

* Sanal aldatma boşanma için bir gerekçe olabilir mi?
Bu; tüfekle karınca öldürmeye benzer! Elbette önlem alınmalı ama boşanma için bir gerekçe olamaz.

ALDATAN MÜCEVHERDİR!
* Erkeğin aldatmasını kadın kabul mu ediyor?

'Erkektir, elinin kiridir, yapar ama döneceği yer yine evidir' düşüncesinin, geleneksel aile modelinde hala geçerli olduğunu söylemek mümkün. Ancak eğitim seviyesinin giderek yükselmesi ve çekirdek aileye geçişle birlikte, erkeğin aldatması da artık boşanma nedeni olarak daha sık karşımıza çıkıyor. Yani artık kadın eskisi gibi kabullenmiyor.

* Aldatan eş pişman olmuşsa; kadın ne yapmalı?
Eğer eşi gerçekten pişman olmuşsa, kadın da 'aramızdaki sevgi bağını artırmak için ne yapmalıyım?' diye düşünmeli. Aldatan eş, yere düşen mücevher gibidir. Mücevheri yere düştü diye çöpe atmak yerine, yerden alıp temizlemekte fayda var. Ancak kadın, aldatan eşini affederken, ona mutlaka 'bir daha yaparsan sonuçları evliliğimiz için kötü olacak' mesajını vermeli. Çünkü aldatan erkeğin hemen affedilmesi, hiçbir şey olmamış gibi davranılması; onun bu olayı 'bir şey olmadı' şeklinde yorumlamasına ve aynı hatayı tekrarlamasına neden olur.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.