Modernizm psikiyatri vaka sayısını artırdı

Üsküdar Üniversitesinin düzenlediği Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyon Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Modernizm, psikiyatri ve ortopedide vaka sayısını artırdı” dedi.

Üsküdar Üniversitesinin düzenlediği Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyon Kongresinin 2. gününe Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı. Spor cerrahisi ve spor rehabilitasyonu alanında uzman birçok bilim insanını bir araya geldiği sempozyumun öğleden sonraki oturumunda konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Psikiyatri ve ortopedi kliniklerine modernizmin etkisi ile birçok vaka geliyor” ifadelerini kullandı.

“Psikiyatri ve ortopedi kliniklerine modernizmin etkisi ile birçok vaka geliyor”

Hekimlik tecrübelerini paylaşan Tarhan, psikiyatri ve ortopedi kliniklerinin modernizmin etkisi ile çok sayıda vaka geldiğini belirtti. “GATA’da en çok vaka iki kliniğe gelirdi biri ortopedi diğeri psikiyatriydi. Bunun nedenini sorgularken şunun farkına vardım modernizmin getirdiği sosyal hareketliliğin insana iki etkisi oldu. Sosyal hareketlilik stresi artırdı, beyin fonksiyonlarını, insanın ruh sağlığını bozdu. Bu nedenle birçok insan psikiyatri kliniğine gidiyor diğer yandan da sosyal hareketlilik sonucu hızlı yaşantı başladı, insanların hızlı yaşantıya uyum sağlayabilmek için kendilerini zorlaması sonucu ortopedi kliniklerine de çok sayıda vaka geliyor” dedi.

 “Toplumun ruh sağlığına etki etmesi için pozitif psikoloji dersleri verilmeye başladı”

Günümüz toplumunun ruh sağlığı ile ilgili bilgi veren Tarhan, pozitif psikoloji dersinin önemine değindi. Tarhan, “Toplumun refah seviyesi arttı, insanlar daha da zenginleşti, yaşam standartları yükseldi ama insanlar mutlu değil. Toplumun ruh sağlığına etki etmesi için pozitif psikoloji dersleri verilmeye başladı. Pozitif psikoloji dersi 2015 yılında Harvard tarihinde çığır açan ders olarak sunuldu, aynı ders 2018 yılında Yale Üniversitesinde verilmeye başladı. Üsküdar Üniversitesi ise bu konuda öncü, biz pozitif psikoloji derslerini 2013 yılında vermeye başladık” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ortopedi alanında yaşanan gelişmelere değindi

Pozitif psikolojinin kazandırdıkları ile ilgili paylaşımlarda bulunan Tarhan, dersin içeriği ile ilgili bilgi verdi. Tarhan ortopedi alanında gelişmelere değinerek yeniliklerin, gelişmelerin konuşulması gerektiğini vurguladı. “Ortopedi de giydirilmiş teknolojiler, ortez protez oldukça dikkat çekiyor. Hatta ortez protez, klasik protezin yerini almaya başladı. Kök hücrelerin de bazı protezlerin yeri alması konusunda gelişmeler mevcut. Bütün bu yenilikler, gelişmeler konuşulmalı” şeklinde ifade etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Mart 2019Yayınlanma Tarihi:05 Mart 2019