Monopoly katı kurallarını gevşetiyor

Siz ve arkadaşlarınız, vergi ve harçlardan gelen hasılatı da ekleyip Ücretsiz Park'ı piyangoda büyük ikramiye kazanmaya benzetmiş olabilirsiniz.

Siz ve arkadaşlarınız, vergi ve harçlardan gelen hasılatı da ekleyip Ücretsiz Park'ı piyangoda büyük ikramiye kazanmaya benzetmiş olabilirsiniz.

monopolyYa da "İlerle" karesinde kazanılan ödüllerin miktarını artırarak kendi teşvik programınızı başlatmış olabilirsiniz. Eğer öyleyse, Monopoly'yi yanlış oynuyorsunuz demektir. Ama bu tür "özel kurallar" yakında üretici şirketin onayını alabilir. Bu klasik masa oyununun lisansını 1991'den beri elinde tutan Hasbro, oyunun önümüzdeki sonbahar çıkacak özel sürümüne belli başlı "özel kurallar"ı da ekleyecek. Şirket yaptığı açıklamada, "Resmi Monopoly kuralları değişmeyecek olsa da, 'özel kurallarla' oynamayı seven meraklılar artık kendi aralarındaki oyunlarda bu kurallara göre oynayabilecek" dedi. Monopoly meraklıları Hasbro'nun çağrısı üzerine, en sevilen 10 özel kuralın artılarını ve eksilerini oyunun Facebook sayfası üzerinden tartışmaya başladı. Şirket bunlarına beşini oyunun özel sürümüne ve gelecek yıl yayınlanacak Monopoly kuralları ilave kılavuzuna ekleyecek. Bu durum, çoğu kişinin oyunu kurallara göre oynamamasından zaten yakınan Monopoly fanatiklerini kızdırabilir. 1930'lardan beri büyük ölçüde aynı kalan resmi kurallara göre, bir oyuncu sahipsiz bir mülke gelip onu satın almamaya karar verirse, banka o mülkü en yüksek teklifi verene satarak oyunu hızlandırıyor ve oyuncular arasındaki çekişmeyi artırıyor. Oyunun başında her oyuncuya bin 500 dolar veriliyor. 32 ev ve 12 otel sınırlaması, konut kıtlığı yaratmak suretiyle ilave bir strateji katmanı oluşturabiliyor. Sıradan oyuncuların belki de en çok göz ardı ettiği kural, bir sonraki zar atışından önce kira talep etmeyen mülk sahibinin kira alamaması. Yaygın özel kuralların çoğu, öngörülen limitleri umursamıyor: Ücretsiz Otopark'a daha çok nakit koymak, "İlerle" karesinin yanından geçip 200 dolar vermektense üzerine konmak için 400 dolar vermek, verilen para bittiğinde ilave ev ve otelleri kullanmak. Kimileri hapishane gediklilerinin hapisteyken kira toplamasına izin vermezken, nakit avansı ve ortak mülkiyeti destekleyenler de var. Özel kuralların çoğu, deneyimli oyuncuların bir buçuk saatten kısa sürede bitirdiği oyunun uzamasına yol açabiliyor. Genel olarak, oyuna daha çok nakit koyduran kurallar oyuncuların iflasını geciktiriyor. Hasbro, Monopoly satışlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermiyor. Ancak orijinal masa oyunu setlerini, dijital sürümleri ve şirketin lisansıyla üretilen benzer oyunları hesaba katan uzmanlar, satışların iyi gittiğini ve 1930'lardan beri birkaç yüz milyon oyun satıldığını söylüyor. Hasbro'nun bu son girişimi oyun masasında pek fark yaratmayabilir. Üniversitedeki arkadaşı Jay Walker ile birlikte 1975'te Monopoly stratejisi hakkında bir kitap yazan Jeff Lehman, "Açıkçası, kendi özel kurallarıyla oynayan insanlar Hasbro'nun iznini alma ihtiyacı hissetmiyor. Ancak 'resmi' kuralların değişmesinden rahatsız olan insanlar 'onaylı' değişiklikleri sıcak karşılayabilir" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:16 Nisan 2014Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2014