MS HASTALIĞINDA YENİ GELİŞME

AFP

Bilim adamları, genlerde, Multiple Skleroze  (MS) hastalığında rol oynayan yeni varyasyonlar buldu.

 


Bu genetik varyasyonlar,  MS'in bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu tezini destekliyor.

Uluslararası bir ekip tarafından yapılan ve sonuçları Nature dergisinde  yayımlanan araştırma, MS hastalığında insan hücreleriyle bağışıklık sistemi  faktörleri arasında bağ bulunduğunu gösterdi.

15 farklı ülkeden, 9 bin 700'ün üzerinde MS hastasının verilerini  yaklaşık 17 bin 400 sağlıklı insanın bilgileriyle kıyaslayan araştırmacılar, MS  ile ilgili daha önce belirlenen 20 genin yanı sıra 29 yeni gen varyasyonu tespit  Aetti. Bu genler MS hastalığına yakalanma riskinde rol oynuyor.

Yeni tespit edilen genler, hücresel bağışıklıkta önemli rol oynayan  T-lenfositlerine işaret ediyor. Yeni genlerin büyük bölümü, başka bağışıklık  sistemi hastalıklarında da rol oynuyor.

Araştırma, MS hastalığında D-vitamini metabolizmasının rol oynadığı  tezini de doğruluyor, çünkü bulunan genlerin ikisi bu metabolizmayla ilgili.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ağustos 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.