Mucit Prof. Tulgar Üsküdar Üniversitesi'nde

Beyin pilleri konusunda geliştirdiği teknikle Epilepsi ve Alzheimer hastalarına umut olan Prof. Dr. Metin Tulgar artık Üsküdar Üniversitesi’nde.

Beyin pilleri konusunda geliştirdiği teknikle Epilepsi ve Alzheimer hastalarına umut olan Prof. Dr. Metin Tulgar artık Üsküdar Üniversitesi’nde.

Bundan böyle Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik bölümünde çalışmalarını sürdürecek olan Tulgar, bilimsel eğitim toplantılarının da bu hafta konuğuydu. Geliştirdiği beyin pili tekniğini anlatan Tulgar, Türkiye’yi beyin pillerinde dünya birinciliğine taşıdığını söyledi. Türkiye'de ilk defa Prof. Dr. Metin Tulgar tarafından geliştirilen ve “Tulgar-Implant” adı verilen beyin pili sisteminin mucidi Prof. Dr. Tulgar, çalışmalarını artık Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik bölümünde çalışmalarını sürdürecek… Uluslararası Nöroteknoloji Merkezi Başkanı da olan Tulgar, İlaçlara Dirençli Epilepsi (Sara), Kronik Depresyon ve Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Kullanılan Beyin Pilleri Konusunda Geliştirdiği Teknikle, Arıza Riskini Sıfıra İndirip, Kullanım Süresini Ömür Boyu Uzatarak, Uluslar Arası Patent Koruması aldığı çalışmasını NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği Bilimsel Eğitim Toplantısında anlattı. Beyin pillerinin, hastalık veya kaza sonucunda deformasyona uğrayıp fonksiyonunu kısmen yitiren sinirleri, yapay tedavi sinyalleriyle uyararak tekrar aktif hale getirdiğini ifade eden Tulgar, pillerin ilaçlara dirençli epilepsi (sara), kronik depresyon ve alzheimer hastalığının tedavisinin yanı sıra, solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım servislerinde kaybedilen hastaların yaşama döndürülmesi için de kullanıldığını söyledi. Yeni beyin pili sistemini Türkiye’de ilk defa kendisinin yaptığını ifade eden Tulgar, beyin pillerinin 2 ve 5 yıl arasında değişen kullanım süresini ömür boyu uzattığını, arıza riskini de sıfıra indirerek uluslararası patent koruması altına alındığını kaydetti. Beyin pillerinde dünyanın bir numarası olduklarını vurgulayan Tulgar, bu alandaki çalışmaları nedeniyle İngiltere Cambridge'de bulunan Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından 2002 yılının bilim adamı seçilmesine karşın bugüne kadar görev yaptığı üniversitelerden beklediği ilgi ve desteği göremediğini söyledi. Tulgar, bütün imkansızlıklara rağmen yılmadan çalıştığını ifade eden Prof. Dr. Metin Tulgar bundan böyle Üsküdar Üniversitesi bünyesinde çalışacak olmaktan mutlu olduğun sözlerine ekledi. Haber-Fotoğraf: Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.