MÜKEMMEL İLİŞKİ İÇİN...

BBC

Pek çok insanin öncelikli hayalleri arasında mutlu ve sağlıklı bir birlikteliğe sahip olmak var. Ünlü psikolog, yazar ve sosyal bilimci David Niven, son kitabı 'The 100 Simple Secrets of Great Relationships'te (İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı) mükemmel bir ilişkiye ulaşmanın sırlarını açıkladı. Marie Claire dergisi bu özel sırları derledi..

Yaptığı araştırmalar nedeniyle Ohio Devlet Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi tarafından birçok kez ödüle layık görülen ünlü yazar David Niven mutlu ailelerin, sağlıklı ve başarılı insanların 100 sırrından sonra 'İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı' adlı kitabıyla mutlu ve sağlıklı bir beraberliğe giden yolda, atılması gereken adımları okuyucularıyla paylaşıyor.

KIYASLAMA YAPMAYIN
Niven'in mutluluğa ulaşmak isteyenlere kıyaslama yapmaktan kaçınmalarını öneriyor. Hayatımızı başkalarınınkiyle kıyaslamak onu değiştirmez. Ancak yazara göre kendi hayatımız ile ilgili nasıl düşündüğümüzü değiştirir! Nitekim bir arkadaşımızı mükemmel bir ilişkinin keyfini sürerken gördüğümüzde kendi ilişkimizi sorgulamaya başlıyoruz. Sorunlar yaşarken gördüğümüzde da kendi ilişkimizin daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

PERİ MASALLARINA ALDANMAYIN
Yazara göre her ne kadar hikayelerde yaşanan büyük aşkları yaşamayı beklemesek de içten içe bunun hayalini kuruyoruz. Niven'a göre yapmamız gereken hayalini kurduğumuz büyüyü partnerimize karsi duydugunuz sevgide görmek ve masallarda yasanan seylerin beklentisi içine girmemek.

ORTAK İLGİ ALANI OLUŞTURUN
Günümüzün çogunu kariyer pesinde kosmak ve gündelik görevlerimizi yerine getirmekle geçiriyoruz. Bu da kisilerin iliskilerinde ortak ilgi alanlari bulmaya çalismalarini son derece önemli kiliyor. Çünkü ortak ilgi alanlari partnerler arasinda pozitif bir iletisim ve eglencenin olusmasini destekler.

ZİHNİNİZİ OKUMASINI BEKLEMEYİN
Üzücü bir durumda oldugunuzda partnerinizin sikintinizi kendiliginden anlamasini beklemeyin. Karsi taraf zihninizi okuyamaz. Çogunlukla partnerimize duygularimizi anlatmadan, bizi yalniz birakmakla itham ediyoruz. Yapmaniz gereken, partnerinize hissettiklerinizi anlatmak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.