MÜKEMMELİYETÇİLİK DEPRESYON NEDENİ

Yüksek standartlara sahip olan, her şeyin en iyisi olmasını isteyen, yapılan hiçbir şeyi beğenmeyen, tüm doyumunu başarıya endeksleyen ve hata yapma korkusu yaşayan mükemmeliyetçilerin neden depresyon nedeni olduğunu ve başka hangi hastalıklara yatkın olduklarını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında değerlendirilecek.

Mükemmeliyetçilik kişi nasıl depresyona sokar? Neden birilerine sürekli bir şeyleri kanıtlama istediği duyarlar? Kendileri için en yüksek standartları koymaları onlara ne gibi sorunlar yaşatırlar? Mükemmeliyetçiler ikinci sınıf insan olma korkusu yaşarlar mı? Narsistik yanları nasıl yaralanır? Hata yapma korkusu onlara neler yaşatırlar? Ya hep ya hiç anlayışları, bir şeyi iyi yapmayacaksam, hiç yapmayım şeklinde düşünmesi iş ve sosyal yaşamda ne gibi bedeller ödetir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Mükemmeliyetçi kişi zayıflıklarının bilinmesi nedeniyle depresyona girer mi? Aynı hataları tekrarlamamalıyım kaygısı ona ne gibi hatalar yaptırtır? Başarısız olmayı neden bir onur konusu şeklinde düşünür? Eşlik eden hastalıklar nelerdir?
Kişi yüksek standartlara ulaşmak için mücadele vermekten yaşadığı tükenme hayatına nasıl yansır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Uzman Psikolog Serra Alemdar  olacak.

Mükemmeliyetçilerin istemeden yaptığı kontrol dışı davranışları nelerdir? Mükemmeliyetçiler kendilerine ilişkin duydukları kuşkuları nasıl aşabilirler? Tedavisi ve terapisinde neler yapıldığı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın girişinde 13 Mart Dünya Böbrek Günü münasebetiyle dahiliye uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak böbrek hastalığının yaygınlığı, yaşanan zorlukları ve yaşanan sorunları ile nasıl tedavi edildiğini anlatacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.