MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN

REUTERS

Erkekler için mutlu bir evliliğin sırrının,  kendilerinden en az 5 yaş küçük ve akıllı bir kadınla evlenmek olduğu ortaya çıktı.

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, kadının yaşının erkekten en  az 5 yaş küçük olduğu çiftlerde, özellikle hiçbiri geçmişte boşanmamışsa uzun bir  birlikteliğin daha mümkün olduğunu gösterdi.

Bath Üniversitesinde görevli bilim adamlarının yaptığı ve sonuçları  European Journal of Operational Research dergisinde yayımlanan araştırma  çerçevesinde, evli olan ya da ciddi bir ilişki sürdüren 1500'den fazla çiftle  görüşüldü.

İlk görüşmeden 5 yıl sonra bu çiftlerden 1000'iyle tekrar görüşüldüğü,  kadının yaşının erkekten en az 5 yaş büyük olduğu çiftlerin boşanma olasılığının,  aynı yaşta olanlara göre 3 kattan fazla olduğu gözlendi.

Araştırmada, yaş farkı tam tersine döndüğünde, yani erkek kadından yaşlı  olduğunda, mutlu evlilik şansının daha yüksek olduğu görüldü. Kadının iyi eğitim  görmesi de, mutluluğu uzatan faktörler arasında yer aldı.

Yine araştırma, geçmişte her ikisi de boşanmamış olan çiftlerin daha uzun  bir birliktelik yaşadıklarını, biri geçmişte boşanmış olan çiftlerin  ilişkilerinin, her ikisi de boşanmış olan olan çiftlere oranla daha az istikrarlı  olduğunu ortaya koydu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.