MUTLU EDEN EGZERSİZ


A.A
 
Düzenli yapılan bisiklet egzersizi, beynin endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlıyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi Bilim Dalı Başkanı ve Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Gökbel, düzenli yapılan bisiklet egzersizinin dayanıklılık antrenmanı yerine geçtiğini, bunun da beyin tarafından endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasına yol açtığını belirtti.

Bu hormonun kişinin kendisini daha iyi hissetmesini, ağrılarının ve endişe hissinin azalmasını, dolayısıyla da kişinin kendisini mutlu hissetmesini sağladığını ifade eden Gökbel, “Mutluluk hormonunu salgılatacak egzersizlerin 30-45 dakikalık süreyle olması gerekli ve bu egzersiz düzenli şekilde haftada en az 3 gün yapılmalı. Bu yapılırsa salgılanan mutluluk hormonu daha da fazla olur” dedi.

GÜNDE YARIM SAAT BİSİKLET KULLANMAK YORGUNLUĞU GİDERİYOR

Gökbel, bisiklet egzersizinin yemekten en az 2,5-3 saat sonra yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Yenilen yemek çok yağlı ve proteinli olmamalı. Mümkün olduğunca sıvı ve karbonhidrat açısından zengin bir menü olmalı. Yani yemeğin ağır olmaması ve yemekten sonra bir süre beklenilmesi gerekli. Daha sonra 30-45 dakika boyunca konuşmayı engellemeyecek hızla bisiklet sürülmeli. Bu egzersiz düzenli şekilde haftada 3 gün yapılırsa, bisiklet kullanan kişi, kendini daha iyi ve mutlu hisseder, yorgunluğu daha az olur.”

Bisiklet egzersizinin ağır kalp hastaları ve yeni ameliyattan çıkanlar için uygun olmadığını belirten Gökbel, kalp hastalığı gibi ağır kronik rahatsızlığı bulunanların bisiklet egzersizine hekim kontrolünde başlamaları gerektiğini söyledi.

ÜREME SİSTEMLERİNİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN

Prof. Dr. Hakkı Gökbel, öte yandan bisiklete binmenin bir miktar harekete neden olduğu için kilo artışını önlemede de faydası olduğunu dile getirerek, “Buna karşın, bu spor erkeklerde yumurtalıklarla bisiklet selesinin uzun süre temasından dolayı sele uygun değilse ve uzun süreler bisiklet kullanılıyorsa üreme sistemlerinde zaman içinde bazı zararlara neden olabilir. Bu nedenle bisiklet seçiminde dikkatli olunmalı ve standartlara uygun bisikletler tercih edilmeli” diye konuştu.

Bisikletin hava kirliliği ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kullanılmasını önermediklerini de anlatan Gökbel, bisiklet egzersizinin akşam üzeri yapılmasının daha uygun olduğunu, ancak o saatlerde vakit bulamayanların yemekten 2,5-3 saat sonra olması şartıyla başka zaman da egzersiz yapabileceğini bildirdi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.