MUTLU EVLİLİĞİN 10 ALTIN KURALI

Eşinizin sorunlar karşısındaki görüşlerine sagı duyun. Şaka ve neşeyi hayatınıza katın. Zamanın getirdiği değişikliklerle yüzleşirken ilk günkü romantizminizi kaybetmeyin. İşte mutlu evliliğin sırları...

Sevdiği insanla evlenebilmek ve ömür boyu huzur, mutluluk içinde yaşamak herkesin hayalidir. Her iki taraf da isteyince samanlık seyran olur ve imzalar atılır. Ya sonrası... İşte o bölüm hayatın ta gerçeğidir. Eşler gerçek yüzlerini, artılarını eksilerini her şeyiyle sunmaya başlar. İkili çatışmalar zamanla baş gösterir. Bu da huzursuz, kavgalı bir ortam doğurur. Evlilikteki olumsuzlukları ortadan kaldırmak için her iki tarafın da çaba göstermesi gerekir. Aksi takdirde büyük bir umutla yapılan evlilik çatırdamaya başlar. Sevginin gücü, tahamül sınırı yavaş yavaş kaybolur. Ve önceden birbirini deli gibi seven o iki insan, "birbirimizden nasıl kurtulabiliriz"in planlarını yapmaya ya da tam tersi bu evlilik nasıl kurtulur diye kara kara düşünmeye başlar. Aslında kişiler çok zor sanılan mutlu bir evliliği çok kolay sürdürebilir... Önemli olan sadece istemek ve evlilik kurumunun ciddiyetini kavrayabilmek... Bu arada mutlu evlilik anlayışı kişilere göre farklı olabilir. Ama genel herkesin bildiği ve yapması gerektiği davranışlar vardır. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikolog Zehra Erol, mutlu bir evliliğin 11 altın kuralını sıraladı...

 • Çocuklukta aileden duygusal olarak ayrılmayı başarabilmek, mutlu evliliğin temelini oluşturuyor. Ailesine aşırı bağlı olan kişilerin evliliğe adapte olması çok daha zor. Bu durum iki aileyle bağlantısının sağlanması açısından da büyük önem taşıyor.  
 • Ortak değerler üzerinde bir birlik kurarken, eşlerin kendi bağımsızlıklarına da saygı gösterilmesi gerekiyor.
  Çift, herkesin kendi bağımsız alanının kalmasına özen göstermeye devam etmeli.
 • Eşler sorunlar karşısında birbirlerinin bakış açısına ve görüşlerine hoşgörü ile yaklaşmalı, birbirlerinin duygularını anlamaya çalışmalı. Problemler karşısında karşısındaki kişiyi değiştirmeye çalışmak yerine sorunun ortaya konması ve çözümüne yönelik becerilerin geliştirilmesi daha akıllıca olur.
 •  Zengin ve zevkli bir cinsel yaşam oluşturularak, bunun aile ve iş yaşamından etkilenmemesini sağlamak da yine eşlere düşüyor.

GÜVEN ŞART

 • Evli çiftlerin farklılıklarını, öfkelerini ve çatışmalarını ortaya koyabildikleri bir güven ortamının sağlanması  eşleri birbirine bağlamasının yanı sıra, huzur ortamının oluşmasına yardımcı olur.
 • Şaka ve neşeyi hayatınızdan eksik etmeyin. Sıkıntı ve sosyal yaşamdan uzaklaşmak çifti di birbirlerinden uzaklaştırır.

İLİŞKİYE ZAMAN AYIRIN

 • Zamanın getirdiği değişikliklerle yüzleşirken ilk günlerin romantik imajlarını canlı tutun..Birlikte sohbet etmeye, paylaşmaya ve eğlenmeye zaman ayırın. Gün içindeki rutinlerin akışına kendinizi kaptırmayın. 
 • Mutlu bir evlilik için çiftin birbirlerinin, 'sevgi ile destek, beğenilme, bakılma ihtiyaçlarını' da karşılaması gerekiyor.

 SORUNLARI ÇOCUĞUNUZA YANSITMAYIN

 • Ebeveynliğin getirdiği zor görevlerin birlikte göğüsleyin. Bebeğin evliliğe yaptığı etkilerin hazmedilmesi birçok evliliği kurtarır. 
 • Yaşamda yer alan kaçınılmaz krizlerle yüzleşebilmeyi ve başa çıkabilmeyi öğrenin. Ayrılma kararı aldıysanız, arkadaş ilişkilerini ve sosyal faliyetlerinizi evlilikle birlikte sona erdirmeyin.
 • Kendi sorunlarınızla çocuğunuzla olan ilişkilerinizi karıştırmayın.

 

Neslihan SÖZEN /İstanbul

KAYNAK: //www.bugun.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.