MUTLU İLİŞKİNİN PÜF NOKTALARI

AFP

Uzmanlar: İlişkinizin  sıradanlaştığını hissediyorsanız, eşinizle sevginizi ve hayata dair paylaşımları artırın.

 


ABD Gottman İlişki  Enstitüsü uzmanı Dr. John Gottman, mutlu bir ilişkinin püf noktasının, evlilik  dışı ilişkiden ve şiddetten uzak durmak olduğunu belirtirken, “İlişkinizin  sıradanlaştığını hissediyorsanız, eşinizle hayata dair paylaşımları artırın”  dedi.

Dr. John Gottman,  dünyadaki bütün evliliklerin A'dan, Z'ye benzer olduğunu, ilişkide mutluluğu yakalamak isteyen  bireylerin, partnerine karşı sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini ifade  etti.

Evliliklerin sona erme nedenini, çiftler arasındaki iletişim yoksunluğuna  bağlayan Gottman, çiftlerin olumsuz sorunlar karşısında birbirinden uzaklaşmak  yerine, sorunun nedenini konuşup konuya dair paylaşımı artırması gerektiğini  bildirdi.

Gottman, mutlu bir ilişkinin püf noktalarını şöyle anlattı:

“Dünya çapında, 35 yıldır 3 bin çift üzerinde inceleme yaptık.  'İlişkinizi yoluna koymak için neler yapabilirsiniz?' sorusunun cevabını  'partnerinizle aranızdaki dostluğu güçlendirin' olarak verebiliriz. Karınız ya da  kocanızla evliliğiniz hakkında ilişki haritaları oluşturun. Partnerinizi daha iyi  tanıyın. Şefkat, beğeni ve sevgiyi paylaşın, bunları birbirinize gösterin.  Olumsuz durumlar karşısında birlik olun ve çözüm için fikirler üretin. 

Partnerinizle dostluğunuzu güçlendirmeniz, evliliğinizle ilgili olumlu bir bakış  açısı geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca çiftler hayata dair birbirinin  hayallerini gerçekleştirmek için yollar bulmalıdır. 'İlişkide misyonunuz ve  mirasınız nedir?' sorusunun cevabını, paylaşılan anları özveriyle anlamlandırmak  ve paylaşılan bir amaç oluşturarak verin.

Zaman zaman ortaya çıkan çatışma  durumlarında ise 'karşılıklı alttan alma' yöntemini uygulayın. Partnerinizden  gelen etkiyi kabul edin. Devam eden sorunlar karşısında hiçbir zaman şiddet  uygulamayın. Şiddet, sevgiyi ve aşkı bitirdiği gibi, evliliğin bitmesine,  yuvanızın yıkılmasına neden olacaktır. Evlilik dışı ilişkiden ve şiddetten uzak  durmak gerekir. İlişkinizin sıradanlaştığını hissediyorsanız, eşinizle hayata  dair paylaşımları artırın.”

EVLİLİK DIŞI İLİŞKİ

        
Çiftlerin evlilik dışı ilişkiye yönelme nedenini, kadın ve erkeğin  haftalık cinsel ilişki sayısını düzenleyememesine bağlayan ABD İlişki Enstitüsü  uzmanı Dr. John Gottman, çiftler arasında fikirsel birlikteliğin yanında,  fiziksel birlikteliğin de uyum göstermesi gerektiğini söyledi.

Gottman, “Erkeklerde cinsel ilişki isteği, kadınlara göre daha fazladır.  Evlilikte, fiziksel olarak herhangi bir uyum problemi yaşanmaması için çiftler,  cinsellik konusunda anlaşmalıdır. Eşinizle cinsel ilişki sayınızı belirleyin,  evlilik dışı ilişkiye yönelmeyin” dedi.

İlişkide ihanet nedeninin, çiftler arasındaki iletişim yoksunluğu ve  paylaşım azlığından kaynaklandığına dikkat çeken Gottman, şunları ifade etti:

“ABD'de aileler üzerinde yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki yüzde 60  oranında erkek, yüzde 40 oranında kadın aldatıyor. Erkeklerin aldatma sebepleri,  cinsel ilişki tatminsizliği değildir. Erkeklerin ilişkide aldatma nedeni,  partneriyle arkadaşlık kuramamasından, paylaşımda bulunamamasından  kaynaklanmaktadır. Bundan da anlaşılacağı gibi cinsel ilişkiden daha önemli olan  bir konu fikirsel uyumluluktur. Eşinizle fikirsel paylaşımda bulunduğunuz gibi  cinsel ilişki konusunda da bencil olmayın, bu konu üzerinde de karşılıklı  istekleri yerine getirin.”

İlişkide ihanetin her iki tarafı da psikolojik olarak sarsacağını  söyleyen Gottman, tek eşliliğin “mutluluk ve huzuru” getireceğini sözlerine  ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.