MUTLU İNSANLAR DAHA MI ÇEKİCİ

KAYNAK: e-kolay.net

18 yıldır "mutluluk" üzerine çalışan, 13 de ödül alan California Üniversitesi profesörü Sonja Lyubomirsky cevapladı...

En mutlu yaş hangisi? Para mutluluk getirir mi?

Daha fazla mutlu olmanın püf noktaları neler? Bu gibi soruların yanıtı, 18 yıllık araştırmaları nedeniyle "mutluluk profesörü olarak" anılan Sonja Lyubomirsky ile yaptığımız söyleşide...

En mutsuz yaş dönemi hangisi?

Çoğu araştırma, insanların yaşlandıkça daha mutlu olduğunu gösteriyor. Ancak 65 yaşından sonra mutluluk oranının düştüğü görülüyor.

'Alışmak' mutluluğun derecesini azaltır mı?

Kesinlikle, bu hisse "hedonist adaptasyon" (iyi şeylere alışmak) denir. Araştırmalara göre, insanlar hayatlarında onlara mutluluk veren şeylere kolayca alışıyorlar. Bu bir ilişki, para (araba, ev, mücevher), yaşanan şehir, sağlık gibi her şey olabilir.

Bir araştırmanıza göre 'iş, aile, sosyal hayat' mutluluğu yüzde 10, 'genetik özellikler' yüzde 50, ‘davranışlar’ yüzde 40 oranında etkiliyor. Ya yüzde 50 ‘mutsuz’ doğmuşsak, ne yapacağız?

Mutluluğun yüzde 50’si genetik. Fakat kişinin huyları, düşünce şekli ve bulunduğu çevrenin de mutluluk oranında büyük etkenler (yaklaşık yüzde 40) olduğuna inanıyorum.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.