Mutlu seks hayatı terfi ettiriyor!

İşte iyi bir cinsel hayat için dikkat edilmesi gerekenler…

İşte iyi bir cinsel hayat için dikkat edilmesi gerekenler…

cinsellikİş stresinin cinsel yaşamı olumsuz etkilediğini belirten Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, mutlu bir cinsel hayatı için dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Cinsel hayatınızda başarılı ve mutlu olursa sosyal hayata 1-0 önde başlıyorsunuz. Cinsel hayatınız mutlu bir şekilde tamamlandıysa mutlu bir şekilde gözünüzü açıyorsunuz. Akşam cinsel hayatınızda problem yaşadıysanız bir sonraki gün de başarısızlık geliyor.

CİNSEL HAYATINIZI GÜÇLENDİRİN

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre haftada en az 4 kez cinsel ilişkiye girenler daha çok kazanıyormuş. Eğer mutluysanız eğer bu iş yerindeki performansınıza da yansır. Patron bunu görür, terfi de alırsın maaşın da artar.

GECEYİ KÖTÜ GEÇİRMİŞ BİRİSİ ERTESİ SABAH NASIL OLUR? Gece mutlu, başarılı bir birliktelik geçirdiysen hiçbir şey etkilemez seni. Kalabalık da etkilemez, işin stresi de etkilemez. Ama evde mutsuz, huzursuz bir ortam varsa bu durum, sizin fiziksel ya da hormonsal durumunuzu direkt etkiler.

Hormonlarımız cinsellikten sonra 24 saat en üst seviyede kalır ve mutluluk hormonları salgılar. Onlar maksimumdayken siz mutsuz olmazsınız zaten. Çok kötü bir olay olmadığı sürece mutlu olursunuz. Onun için mutlu beraberlikler, mutlu cinsel yaşam bir sonraki gününüzün mutlu geçmesine sebep olacak. İlla cinsel birliktelik de değil, sizin ruhunuza dokunacak ilişkiler de aynı şekilde etkiler. İŞ STRESİ CİNSEL YAŞAMI NASIL ETKİLİYOR? Bizim cinsel hayatımızın hormonlarının en üstte yer alanı stres hormonudur. Direkt etkiler çünkü stres hormonu bizim cinsel hormonlarımızın elini tutar. Eğer streste bir hareketlenme olursa seks hormonlarını etkiler; onları aşağı düşürür, performansınız azalır, erken boşalırsınız, cinsel isteğiniz azalır, orgazm olamazsınız. Mesela erken boşalmanın yüzde 40-50 sebebi strestir. BUNU ENGELLEMENİN BİR YOLU VAR MI? Yapabileceğimiz tek şey yatak odasına girdikten sonra rahat olmak. Stresin kaynağı iş olabilir, para olabilir; bu her neyse onu dışarıda bırakacaksınız. Stresin o kapıdan girmemesi gerekiyor. Neyse stres kaynağı, onu orada çözeceksiniz. Cinselliğin dışında sizi uyarıcı şeylerden vazgeçmeniz lazım. Mesela çok televizyon izlemek gibi. Yatak odasında televizyon olmamalı, o sizin mahrem alanınız ve sizi uyarıcı bir şey olmamalı. Erkeklerde erken boşalma ve sertleşme sorunu; kadınlarda da cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve vajinismus. Türkiye’de erkeklerin (hayatlarının bir bölümünde) yüzde 80’inden erken boşalma, kadınların yüzde 60’ında orgazm olamama sorunu görülüyor. 10 kadından birinde vajinismus (ilişkiye girememe) var. Türkiye’de sosyokültürel seviye yükseldikçe vajinismus problemi artıyor. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.