MUTLULUK BULAŞICI

REUTERS

Harvard Tıp Okulu'ndan Nicholas Christakis ve Kaliforniya  Üniversitesi'nden James Fowler, 5 binden fazla kişinin katıldığı araştırmanın  sonucunda mutluluk ve mutsuzluğun sosyal ve coğrafi yakınlık kıstaslarına bağlı  olduğu sonucuna vardı.

Buna göre, örneğin bir kişinin arkadaşı kendisine 800 metreden az  uzaklıkta yaşıyorsa bu kişinin mutluluğunun artma ihtimali yüzde 42. Arkadaşın  1,5 kilometreden az uzaklıkta yaşaması durumundaysa mutluluk yüzde 25 artıyor,  uzaklık arttıkça mutluluk oranı azalıyor.

1971-2003'te arasında yapılan, 21-70 yaş grubunda 5124 kişinin katıldığı  araştırmaya göre, mutluluk şansı mutlu bir eşle beraber yaşama durumunda yüzde 8,  yakında mutlu bir arkadaşın yaşaması durumunda yüzde 14, mutlu komşuların olması  durumundaysa yüzde 34 artıyor.

Mutluluğun sosyal gruplar arasında yayılabildiğine dikkati çeken  araştırmacılar, ancak bu formülün iş yerinde geçerli olmadığını, burada duygusal  durumun yayılmasının sınırlı kalabileceğini belirtti.

Araştırma, İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlandı.  


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.