Mutluluk cana can katıyor

Mutluluk cana can katıyorUzmanlar buldu: Mutluluk şifa vermese de hastalığa karşı koruyor, ömrü 7.5 ile 10 yıl uzatıyor.

PARİS - Süreleri bir yıldan 60 yıla kadar çeşitlenen 30’u aşkın araştırmayı derleyen çalışma sonucunda uzmanlar mutluluğun uzun ömre etkisini, sigara içmekle içmemek arasındaki farka benzetti. Hollanda, Rotterdam’da Erasmus Üniversitesi’ndeki ekipten Ruut Veenhoven, mutluluğun şifa vermese de, hastalığa karşı koruduğunu söylüyor. Kişinin kendini iyi hissetmesi de ömrü yedi buçukla 10 yıl arasında uzatıyor. Uzmanlar mutluluğu, kişinin yaşamının değerini bilmesi olarak kabul ediyor. Veenhoven, önce neşenin hastalarda etkili olup olmadığını incelemiş ve bazı kanserlilerde hastalığın tekrar nüksetmesinin engellenmesinde etkili olduğunu ancak neşenin ölüm döşeğindeki birinin yaşamını uzatmadığını görmüş.

Öte yandan, sağlıklı insanlar arasında mutluluk, hastalıklara karşı insanı koruyan ve dolayısıyla ömrü uzatan bir faktör olarak görülüyor. Çalışma; mutlu insanların kilolarına dikkat etmeye daha meyilli olurken, hastalık semptomlarına karşı daha dikkatli, sigara-alkol kullanımında da daha makul oldukları vurgusunu yapıyor. Mutlu insanlar daha aktif, yaşam dolu, sosyal, kendine güveni yüksek insanlar oluyor ve daha iyi tercihler yapıyor.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=893731&Date=17.08.2008&CategoryID=79


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.