Mutluluk hormonu eksikliğiyle geliyor

Serotonin mutluluk hormonu olarak bilinir. Çinli bilim insanları bizi canlı ve keyifli tutan bu hormonun sürpriz bir işlevini daha saptadı.

Serotonin mutluluk hormonu olarak bilinir. Çinli bilim insanları bizi canlı ve keyifli tutan bu hormonun sürpriz bir işlevini daha saptadı.

mutlulukEş seçiminde karşı cinsi mi yoksa kendi cinsimizi mi daha çekici bulacağımız birçok faktöre bağlıdır. Fakat bunların hangileri olduğu bugüne kadar sadece kısmen açıklanabilmiştir. Mesela cinsellik hormonlarının önemli bir rol oynadığı bilinir. Bu hormonların manipülasyonu hayvanların cinsel tercihlerini değiştirir. Peking Üniversitesi’nden Yi Rao ve ekibi 2011 yılında erkek farelerdeki serotonin üretimini engellediklerinde, karşı cinse olan ilgileri kaybolmuş önlerine çıkan her cinse (ister dişi ister erkek) “asılmaya” başlamışlar. Buradan yola çıkan ekip, mutluluk hormonu cinsel tercihin biçimlenmesi için gerekli diye düşünmüştü o zaman. Serotonin hormonu (5- HT), hormon sistemimizin önemli bir yapıtaşıdır. Uyarı maddesi her şeyden önce beden sıcaklığını, kan basıncını, iştahı ve sindirimi ayarlıyor. Fakat serotonin özellikle de keyifli olmamızı sağlıyor ve bizi canlandırdığı için mutluluk hormonu olarak kabul edilir. Rao ve arkadaşları son araştırmada bu sonucu daha ayrıntılı bir şekilde incelemeye devam etmişler. Dişi farelerdeki serotonin üretimini veya bu uyarı maddesinin kenetlenme noktalarını engellemişler. Bu tür değişimden geçirilen dişi fareler tıpkı erkek fareler gibi dişi farelerin üzerine çıkmışlar. Bu eşcinsel davranış, değişimden geçirilen dişi farelerin yüzde yetmişinde görülmüş. Anlaşıldığı üzere mutluluk hormonu sadece anne karnında veya ergenlik döneminde cinselliğin belirlenmesinde önemli olmakla kalmayıp, dişilerdeki cinsel tercihin kontrol edilmesinde de etkin bir rol oynamakta. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:09 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.