Mutluluk yaşlandıkça artıyor!

Mutluluk yaşlandıkça artıyor!ABD’de yapılan bir araştırmada, mutluluğun yaşlandıkça arttığı ortaya çıktı.

Chicago Üniversitesi Milli Fikir Araştırma Merkezi’nin 1972-2004 arasında yaptığı anketlerin sonucunu değerlendiren sosyolog Yang Yang, "mutluluğun, yaşla birlikte geldiğini" belirtti. Yang, araştırmanın, mutluluğa katkıda bulunan kendine güven ve benzeri özelliklerdeki gelişmenin yaşla birlikte arttığı hipotezini teyit ettiğini söyledi. Araştırma çerçevesinde 32 yıl boyunca her yıl 1500 ila 3000 kişiden kendilerini mutlu hissedip istemedikleri, "çok mutlu, epey mutlu veya pek mutlu değil" seçenekleriyle ifade etmeleri istendi. Yaş yükseldikçe mutlu olduğunu söyleyenlerin sayısının arttığı tespit edilen araştırmada, örneğin araştırmaya katılan 80’li yaşlarındakilerin yarısı "çok mutlu" olduğunu ifade etti. American Sociological Review dergisinde yayınlanan araştırmada, kadınların erkeklerden, beyazların da siyahlardan daha mutlu oldukları ortaya çıktı. 

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=ruhsalsaglik&ArticleID=539776&Date=19.06.2008&ver=53


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.