MÜZİK BAŞARIYI ETKİLİYOR

A.A
 
Müziğin öğrenme ve başarı üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmaların tarihi oldukça eski. Ama başarıyı etkilediği kanıtlandı.

 
Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Vahit Bademci, müziğin öğrenme, bellek, başarı ve zeka üzerinde olumlu etkisi bulunduğunu belirterek, “Müzik, okullarda ve sınıflarda dikkatli, özenli, bilgili ve bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır” dedi.
 
Yrd. Doç. Dr. Vahit Bademci, müziği öğrenme ve başarı üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmaların tarihinin eski olmasına karşın, bu konu konuşulduğunda ilk akla gelenin 1990’lı yıllarda medyada popülerleşmiş olan Mozart müziği ve etkisi olduğunu belirtti. Mozart etkisi olarak bilinen konu ve tartışmanın, 1993 yılında bir dergide yayımlanan makale ile başladığına dikkati çeken Bademci, Rauscher, Shaw ve Ky’in, Mozart’ın İki Piyano için D Major Sonatı-K448’i dinleyen öğrenci grubunun, diğer iki grup öğrenciden 8-9 puan daha yukarıda uzaysal IQ puanları aldığını ileri sürdüklerini kaydetti.

Bu bulguların medyaya yansıdığını ve popüler hale geldiğini belirten Bademci, bunun sonucunda bugün halk dilinde Mozart dinlemenin zekada “patlama yaptığı” ya da “artırdığı” yolunda doğru olmayan bir ifadenin yerleştiğini de vurguladı. Bademci, şunları söyledi: “Birincisi, çalışmadaki 8-9 puanlık Mozart müziğinin etkisi, genel zeka üzerinde değil, yalnızca uzaysal zeka ya da uzaysal mantık becerileri üzerinedir. İkincisi ise Mozart müziğinin etkisi yalnızca belirli bir süre devam etmektedir ki belirli bir süre ( 10 dakika) Mozart’ın K448 D Major Piyano Sonatını dinleyen birisi asla Einstein’a döndüğünü iddia edemeyecektir.”
      
MÜZİĞİN YARARLARI

Yapılan çalışmalar sonucunda müziğin olumlu etkilerinin çok çeşitli olduğunun ortaya konulduğunu ifade eden Bademci, şöyle devam etti: “Yapılan çalışmalar müziğin, müzik öğrenmenin ve yapmanın, genel bilişsel gelişime, dil gelişimine, okumaya hazırlık ve okumaya, sözel yeteneklere, soyut kavramsal düşünme ve mantığa, yaratıcılığa, belleğe, devinsel (hareket) gelişim ve koordinasyona, okula karşı olumlu tutuma, stresi azaltmaya, yaşam kalitesini artırmaya, kişisel ve toplumsal uyum sağlamaya yönelik olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.”

Yrd. Doç. Dr. Vahit Bademci, Mozart müziğinin, hoş, güzel duygular uyandırdığı kadar, Alzheimer, Parkinson, Epilepsi (Sara) hastalarında da klinik uygulamalarda olumlu etkilere sahip olduğuna dikkati çekti.
      
SINIF İÇERİSİNDE MÜZİK DİNLEME BAŞARIYI ARTIRIYOR

Sınıfta müzik dinlemenin öğrencinin dikkatini toplamasına, verimliliğinin ve başarısının artmasına etkili destek sağlayabildiğini anlatan Bademci, şöyle devam etti: “Örneğin, Mozart’ın Türkiye’de ‘daha dün annemizin’ diye başlayan ve çok bilinen Twinkle, Twinkle Little Star (Parılda, Parılda Küçük Yıldız) çeşitlemeleri, çocukların alfabeyi çok çabuk öğrenmelerine yardımcı olur. Zira, müzik duyguları, duygular da öğrenmeyi etkiler. Müzik, okulda veya sınıflarda olumlu ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak, uzun süreli bellek için gerekli olan duyusal bütünleşmeye olanak tanımak, çeşitli şekillerde oluşan aşırı heyecan ve kaygıyı azaltmak, sınavlardan önceki stresi azaltmak, bir konuyu pekiştirmek için de kullanılabilir. Müzik, öğrenme, bellek, başarı ve zeka üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve okullarda ve de sınıflarda dikkatli, özenli, bilgili ve bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Doğrudan öğretim yapılıyorken müzik çalınması tavsiye edilir bir husus değildir. Zira bu durum, zihni veya ilgiyi başka bir tarafa çekebilir, dikkati dağıtabilir. Ayrıca, sabah, öğle, akşam, dersin başı, dersin sonu, grup çalışmaları veya öğle yemeği için uygun müzikler seçilmelidir. Eğitimde toplam kalite yönetiminin, beyin temelli öğrenmenin veya çok boyutlu zekanın bir bileşeni olarak gördüğüm müzik ve müzik eğitimi konusunda, anaokulundan yüksek öğretime kadar tüm öğretmenler bilgilenmeli, kültürlenmeli, bunu öğrenci ve velilere aktarmalı veya onlarla paylaşmalı, kendilerini yenilemeli, geliştirmelilerdir.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.