MÜZİK BEBEKLER İÇİN BİREBİR

Sciencedaily Çeviri: Ayda Çayır / NP GRUP

Bebeklere müzik dinletmenin teskin etme, fonksiyonlarını stabil durumda tutma, daha yüksek oksijen satürasyonu, daha hızlı kilo alımı, hastanede daha kısa süreli yatış gibi, bir çok olumlu etkisi var. Prematüre bebeklerde ağrıyı azaltıcı ve oral beslenmeyi teşvik edici bir etki yaratıyor.

Kanada, Alberta Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi müziğin etkilerini değerlendirmek için 1989 ve 2006 tarihleri arasında yayınlanmış olan, dokuz randomize çalışmayı gözden geçirdiler.

Çalışmalarda sünnet sırasında bebeklere müzik dinletmenin kalp hızı, oksijen satürasyonu ve ağrı gibi fizyolojik ölçümler üzerinde olumlu etkileri olduğu ortaya kondu. 

Ön bulgular doğrultusunda araştırmacılar müziğin ağrılı tıbbi prosedürler sırasında ağrı azaltmanın yanı sıra,  fizyolojik parametreler, davranışsal durumlar açısından olumlu etkileri olabileceği sonucuna vardılar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.