NAKİL YAPILAN EN KÜÇÜK HASTA

A.A

GÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, hastanede düzenlediği basın toplantısında, sözlerine 14 Martta ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan ve ekibine teşekkür ederek başladı. Hastanın çok küçük ve ameliyatın oldukça zorlu olduğunu vurgulayan Cinaz, Özdoğan ve ekibinin Türkiye'de bir ilki başardığını söyledi.

Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşındaki bir çocuğun organlarının bağışlaması sayesinde Hayrünnisa Altandağ'ın sağlığına kavuştuğunu dile getiren Cinaz, küçük Hayrinnüsa'nın bundan sonraki bakımının da önem taşıdığını ifade etti.

Altandağ'ın şu anda hastanede kalmadığını, ancak hastaneye çok yakın bir yerde misafir edildiğini ve 2 günde bir kontrollerinin yapıldığını anlatan Cinaz, istenen noktaya geldiğinde de küçük çocuğun memleketine gönderileceğini bildirdi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başı Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan da Hayrünnisa'nın Türkiye'de kalp nakli yapılan en küçük hasta olduğunu hatırlatarak, ameliyat sonrası bakımının da yetişkinlerden daha zor olduğunu ifade etti. Özdoğan, "Hayrünnisa'nın sağlığına kavuşması hemşiresinden çocuk kardiyoloğuna kadar çok büyük bir ekibin başarısıdır" dedi.

Organ bağışının önemine de dikkat çeken Özdoğan, küçük kızın hastaneye geldiğinde çok kötü bir durumda olduğunu, ameliyat masasına yattığında kalbinin durduğunu, nakil yapılacak organ havaalanından hastaneye gelinceyene kadar kalbi makineye bağlayarak çalıştırdıklarını anlattı. Özdoğan, "Eğer Antalya'daki aile organ bağışı yapmamış olsaydı Hayrünnisa'nın yaşaması mümkün değildi" diye konuştu.

Basın mensuplarına organ bağışı konusunu gündemde tuttukları için teşekkür eden Özdoğan, herkesi organ bağışı yapmaya çağırdı.

Bir gazetecinin "Hayrünisa'nın bundan sonraki hayatı nasıl olacak" sorusu üzerine Özdoğan, organ nakillerinde vücudun organı reddetme durumunun ilk 2 ayda önemli ölçüde anlaşılacağını belirterek, Hayrünnisa'nın nakledilen organı reddetme durumu olmadığını, kalp kasılma gücünün de iyi olduğunu söyledi. Özdoğan, Altandağ'ın sağlığına kavuşmasından duydukları mutluluğu herkesle paylaşmak istediklerini ifade etti.

Baba Mehmet Altandağ ise çok zor günler geçirdiklerini ve artık yüzlerinin güldüğünü belirterek, "Bugün taburcu oluyoruz. 6 aydır buradaydık. 15 günlüğüne memleketimize gideceğiz. Daha sonra kontrole geleceğiz. Kalbi bağışlayan aileye başsağlığı diliyor ve onlara tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından GÜ Tıp Fakültesi Dekanı Cinaz, Prof. Dr. Özdoğan ve küçük Hayrünnisa basın mensuplarına poz verdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.