NAZİLLİ'DEN YÖNLENDİRİLECEK

ANKA

Ülkenin en uzun ömürlü ve sağlıklı insanlarının yaşadığı belirlenen Nazilli'de, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji (Yaşlılık Bilimi) Bölümü tarafından kurulan merkezde, uzun yaşamın sırrına yönelik başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

Nazilli Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıda çalışmalarla ilgili bilgi veren AÜ Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Tufan, Türkiye'nin yaşlılık haritasını ortaya koymak üzere araştırmalarını sürdürdüklerini söyledi. Doç. Dr. Tufan, 2008 yılı Aralık ayında 103 yaşındaki Hatice Aktaş ile görüşmek üzere geldikleri ilçede, önemli verilere ulaştıklarını ve burada Türkiye İleri Yaşlılık Araştırma Merkezi kurduklarını bildirdi.

Doç. Dr. Tufan, Nazilli Kaymakamlığı ile yürüttükleri ortak çalışmayla Türkiye'nin en uzun ömürlü ve aktif insanlarının yaşadığı ilçede uzun ömürün sırrını araştırdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Güneşini, insanlarını, birbirlerine olan mütevazı yaklaşımlarını ve gelişimini araştırıyoruz. 100 yaş üzeri insanlarla çalışmalarımıza başladık. Nazilli'de ulusal veri tabanı çalışmalarını başlattık. 60 yaşına giren her kişinin, bu yaşlılık veri tabanına otomatik olarak yazılımı sağlanacak. Böylece Türkiye'nin yaşlılık veri tabanı, Nazilli merkezinden yönlendirilecek. Projemiz, Temmuz ayı itibariyle faaliyete geçecek. Ağustos 2009'da geniş kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz. Kasım ayında ise durum değerlendirmesi yapacağız. Alanlarında dünyaca ünlü uzmanlar gelerek, yaşlılık konularını tartışacaklar."

Kaymakam Caner Yıldız ise "Türkiye'de Nazilli, Dünyada Nazilli" başlığıyla slogan belirlediklerini, bunun altını bilimsel çalışmaların dolduracağını, ilçenin sağlıklı yaşamda dünyanın merkezi haline geleceğini kaydetti.

Yıldız, "Önümüze bir fırsat geldi. Aman bu fırsatı kaçırmayalım. Sağlıklı yaşam, uzun ömür deyince akla Nazilli gelecek. Ben inanıyorum ki akıllı gidersek, burada çok kişi ekmek yiyecek. Çünkü Nazilli, bir marka şehir haline gelecek" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.