Ne yediğiniz çok önemli!

Oruç tutarken uyku bozukluğu, su kaybı, dikkat azalması, hipoglisemi ataklarına dikkat edin!

İftarda ve sahurda ne yediğiniz çok önemli...

iftarsahurOruç tutarken uyku bozukluğu, su kaybı, dikkat azalması, hipoglisemi ataklarına dikkat edin! Ramazan herhangi bir hastalığı olmayanlarda doğru beslenme kurallarına uyulduğunda, vücudun dinlendiği, insülin dengesinin, tansiyonun, kolesterolün düzenlendiği bir aydır. Oruç sırasında vücutta şeker ve yağlar enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu durum kilo kaybı ve kolesterol düzeyinde düşmeye neden olabilir. Kronik hastalıkları olanların oruç tutmamaları gerektiğini söyleyen Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı mutlaka tutmak isteyenlerin doktorlarına danışmaları, ilaç saatlerini ayarlayarak oruç tutmaları gerektiğini söylüyor. Uzm. Dr. Alev Özsarı anlattı… Günümüz yaşam koşulları, tüm gün çalışma zorunluluğu, yoğun iş temposu, trafik sıkıntısı orucun olumsuz etkilerini ortaya çıkarabilir. Oruç tutarken uyku bozukluğu, su kaybı, dikkat azalması, hipoglisemi ataklarına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle iftarda ve sahurda sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

NE YEDİĞİNİZ ÇOK ÖNEMLİ Oruç tutmak isteyenler doğru öneri ve uyarılarla oruç tutarken sağlığını koruyabilir. 4-5 öğün yemek yerken bir anda 2 öğün yemek yemek sağlık açısından riskli olabilir. Bu nedenle iftar ve sahurda yenecek besinler çok önemlidir. Gün boyu tüketmek istediklerimizi bir anda yemek sağlık açısından riskler oluşturabilir.

İFTARDA TATLIYA TARÇIN EKLEYİN İftarda sulu, yağsız, az tuzlu besinler tüketmek, yavaş ve iyi çiğneyerek yemek gerekir. İçecek olarak ayran, maden suyu, çay içilmeli; tatlı olarak meyve ya da az şekerli, bol tarçınlı sütlü olanlar tercih edilmelidir. Tarçının kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

SAHURDA PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN

Yatıncaya kadar bol bol su tüketilmeli, mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahurda da glisemik endeksi düşük, karbonhidrattan ve yağdan fakir, protein ağırlıklı beslenilmelidir. LİV HOSPITAL

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Temmuz 2014Yayınlanma Tarihi:04 Temmuz 2014