NEDEN DAHA ZEKİLER DAHA KONTROLLÜ OLUYOR....

NEDEN DAHA ZEKİLER DAHA KONTROLLÜ OLUYOR....A.B.D.’li araştırmacılar zekanın öz denetimle ilişkili olma sebebini artık açıklayabiliyorlar.

Yale Üniversitesi’nden psikolog Noah A. Shamosh ve Jeremy R. Gray bu konuda şunları ifade ediyorlar. “Zaten bir süredir zekayla  öz-denetim arasında bir bağlantı olduğu biliniyordu, fakat sebebi netleşmemişti.”

“Çalışmamızdan çıkan sonuca göre, ön prefrontal korteksin fonksiyonu bundan sorumlu gözüküyor. Beynin bu kısmı en son olgunlaşan beyin yapılarından biri.”

Çalışmaya 103 sağlıklı erişkin katıldı. Deneklere bir dizi hipotetik seçenek sunuldu ve iki finansal ödül arasında bir tercih yapmaları istendi. Hemen elde edebilecekleri küçük bir ödülün yanı sıra, ileride sahip olabilecekleri daha büyük bir ödül söz konusuydu.  

Katılımcılar daha sonra çeşitli zeka ve kısa süreli hafıza testlerinden geçirildi. Bir başka gün, ilave kısa süreli hafıza ödevleri yaparken, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile beyin aktiviteleri ölçüldü.

Psychological Science dergisinde yayınlanan çalışmada, ön prefrontal korteks olarak bilinen beyin bölgesinde en fazla aktivasyona sahip katılımcıların zeka testlerinde de en yüksek skoru aldıkları ve finansal ödül testinde en iyi öz-denetimi sergiledikleri görüldü. Bu ilişkinin görüldüğü bölge yalnızca ön prefrontal korteksti.

Çeviri: Ayda Çayır

KAYNAK:  www.upi.com/Health-News/ 2008/09/10

 

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:22 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.