NEDEN ERKEN EVLİLİK

A.A

Çubuk Platformu Başkanı Ahmet Yalçın, ilçede son bir yılda 578 resmi nikah kıyıldığını, bunlardan 112'sinde 18 yaşından küçüklerin evlendiğini belirterek, "Bu, Türkiye'nin başkenti Ankara'ya ve modern çağa yakışmıyor" dedi.

Ahmet Yalçın,  Çubuk Kaymakamlığının isteği, sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle İlçe İnsan Hakları Kurulunca oluşturulan komisyon tarafından, Çubuk'ta erken evliliklerle ilgili araştırma yapıldığını söyledi.

İlçenin farklı köylerinde muhtarlar, öğretmenler ve erken yaşta evlenenlerle görüştüklerini bildiren Yalçın, Çubuk'ta son bir yılda 578 resmi nikah kıyıldığını belirtti.

Yalçın, "578 resmi nikahın 105'i 17 yaşında ailenin rızasıyla, 7'si ise 16 yaşında mahkeme kararıyla gerçekleşmiş. Bir yıl içinde 17 ve 16 yaş grubundan 112 kişi resmi nikah kıydırmış. Bu, toplam resmi nikahın yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor. Ancak bu evliliklerin çok daha küçük yaşta gerçekleştiğini, ailelerin 16 yaşında mahkeme kararıyla, 17 yaşında da kendi rızalarıyla çocuklara resmi nikah kıydıklarını biliyoruz. Bu, Türkiye'nin başkenti Ankara'ya ve modern çağa yakışmıyor. Bunu el birliğiyle düzeltmeliyiz" dedi.

Ahmet Yalçın, ailelerin rızasıyla 17 yaşında resmi nikahı kıyılan 105 çiftin yüzde 55'inin daha küçük yaşta anne ve babasının zoruyla imam nikahıyla birlikte yaşadığı ve bazılarının çocuk sahibi olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Erken yaşta evlilik yapanların yüzde 70'inin ilçenin doğusundaki Akkuzulu, İmamhüseyin, Kapaklı, Küçükali ve Eskiçöte köylerinde yaşadığını ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:

"İlçede eğitim yaşında olan, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne kayıtlı 444 engelli çocuk bulunuyor. Ancak biz 800 kadar bedensel ve zihinsel engelli bulunduğu tahmin ediyoruz. Zihinsel ve bedensel engelli sayısı, erken yaşta evlilik yapanların sayısı ve köyleriyle doğru orantılı. Bu konuda akraba evliliği önemli yer tutuyor. Erken yaşta evlilik yapan kız çocuklarının tamamına yakını ilköğretim döneminde aileleri tarafından evliliğe yönlendiriliyor."

ERKEN EVLİLİĞİN SEBEPLERİ

Erken evliliğin sebepleriyle ilgili yaptıkları araştırma konusunda da bilgi veren Yalçın, en önemli nedenin eğitim eksikliği ve bilgisizlik olduğunu söyledi

Çocuklarını erken evlendirenlerle de görüştüklerini kaydeden Yalçın, "Türkiye'nin başkentinde kız çocuklara ırgat gibi bakılıyor. Aileler 'Kızın gözü açılmadan evlensin, evde kalmış derler' anlayışını koruyor. Beşik kertmesi ve mal bölünmesin diye yapılan akraba evlilikleri hala yaygın. Erken yaşta evliliklerin yüzde 90'ı bu yaklaşımlardan kaynaklanıyor" diye konuştu.

Ahmet Yalçın, yerel yönetimler ve ilgili kurumların bu konu üzerinde yeterince durmadığını, aileleri bilinçlendirme çalışmalarının eksik olduğunu savundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.