NEDEN YORGUN HİSSEDERİZ?

HaberTürk

Akşam saat kaçta yatarsanız yatın bir türlü dinlenmiş olarak uyanamıyor musunuz?  İşte nedenleri...

Akşam saat kaçta yatarsanız yatın bir türlü dinlenmiş olarak uyanamıyor musunuz? Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Bu yorgunluk hali ise gün boyunca sürüyor mu? İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Metin Okucu, Gazete Habertürk'te bu sorularının yanıtını verdi.

YETERSİZ UYKU:
Yorgunluğun en sık nedeni az uyumaktır. Bu durum çalışan kişiler için geçerlidir. Çare gecede 7–8 saat uyumaktır.

UYKU APNESİ:
Bazıları iyi uyuduğunu sanır; ama araya bu hastalık girer. Uyku apnesinde gece boyunca sık ve çok kısa sürelerle solunum durur. Her seferinde siz farkında olmadan vücut uyanır, ama uyuduğunuzu sanırsınız. 8 saat uyusanız da o kadar uyumuş olmazsınız. Çare kilo vermek, sigarayı bırakmak ve bir KBB uzmanı ile görüşmektir.

YETERSİZ ENERJİ ALIMI:
Az yemek veya yanlış besinler de neden olabilir. Kan şekerinin ani yükselmesi, ardından hızlıca düşmesine ve yorgunluğa yol açacaktır. Çare protein ve karbonhidrat içeren iyi bir kahvaltıdır.

KANSIZLIK:
Kadınlarda başta gelen nedendir. Kan sayımı ile kolayca teşhis edilir. Çare eksik olan besin veya vitaminleri almaktır. Genellikle demir hapları, et ve bakliyat yeterlidir.

DEPRESYON:
Sadece duygusal yönleriyle değil, aynı zamanda fiziksel belirtilerle de
ortaya çıkar. Yorgunluk, baş ağrısı, iştah kaybı olabilir. Psikoterapi ve ilaçlarla düzelir.

ŞEKER-KALP HASTALIKLARI:
Nedenlerden biri olabilir. Uzmanları tarafından kolayca tedavi edileceklerdir.

FAZLA KAFEİN:
Kahvenin iyi bir uyarıcı olduğunu ve yorgunluğa iyi geldiğini sanırız. Ancak fazlası bazı kişilerde yorgunluk yapabilir. Çare kahve, çay, çikolata ve kolanın fazlasından uzak durmaktır.

YORGUNLUK SENDROMU:
Uzun süreli ve başka neden bulunamayan yorgunluk halidir. Çare yaşam tarzını, uyku düzenini iyileştirmek ve düzenli egzersizdir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.