NEUROSTAR TMU ŞİRKETİ DEPRESYON TEDAVİSİ İÇİN ONAY ALDI

Tıbbi cihaz şirketi Neuronetics, NeuroStar Transkraniyal Manyetik Uyarımın veya TMU tedavi sisteminin majör depresyon tedavisi için yasal onay aldığını açıkladı.

NEUROSTAR TMU ŞİRKETİ DEPRESYON TEDAVİSİ İÇİN ONAY ALDIA.B.D. Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan teknikte, saçlı deri arasından geçen manyetik vurular aracılığıyla beyindeki nöronlar uyarılır. Vurular MRG’ye eş değer güçtedir.

 

Neuronetics’in bu ürününe FDA’nın yeşil ışık yakmasından sonra, şirketteki çalışma düzeninin değişeceği tahmin ediliyor. Ürün geliştirme, alan hizmeti, pazarlama ve satış birimleri gibi tüm müşteri hizmetlerinde büyüme bekleniyor.  

Sistem depresyon tedavisinde kullanılmak üzere psikiyatristlere veya kurumlara pazarlanacak. Pazarlama Neuronetics tarafından yapılacak. Neuronetics’in pazarlama bölümü başkan yardımcısı Peter Anastasiou’nun açıklaması bu yönde.

"Küçük, sınırlı sayıda pazarla işe başlayacağız. Sonrasında büyük metropoliten bölgelere odaklanacağız."

Hastaların tedavi ücreti sistemi satın alan doktor veya kurumlar tarafından belirlenecek. Üretim A.B.D.’de bağımsız bir üstlenici tarafından yapılacak.
2003 yılında kurulan şirket, bir çok özel yatırımcı tarafından destekleniyor.

NeuroStar TMU, bir önceki antidepresan tedavisiyle tatmin edici bir düzelme sağlanamamış olan, erişkin hastalarda majör depresif bozukluk tedavisi için spesifik olarak endikedir. 

Şirkete göre NeuroStar TMU tedavi sistemi, depresyon tedavisi için FDA’dan onay almış ilk ve tek TMU tedavi cihazıdır. Bu tedavide bir yenilik olduğu için, en azından, geniş çaplı sağlık hizmetleri sigorta geri ödemesi kullanıma girmeden önce, Neuronetics tarafından birkaç aylık bir çalışmaya ihtiyaç vardır.

Tedavide, hasta diş hekimlerinin kullandığına benzer, arkaya yaslanan bir sandalyeye oturtulur. Beyindeki sinir hücrelerini uyarmak amacıyla manyetik alanlar uygulanır. Klinisyen tarafından, tedavi sisteminin ürettiği, kısa manyetik enerji vuruları ile duygu durumunu kontrol ettiği düşünülen, beyin yapıları hedeflenir.

TMU tedavi sistemiyle tedavi edilen hastalar anestezi veya sedasyon gerektirmezler ve uyanık haldedirler. Bir psikiyatristin ofisinde, bir psikiyatrist tarafından reçetelendirilen, kırk dakikalık bir ayaktan tedavi prosedürü uygulanır. Tedavi tipik olarak 4 ila 6 hafta süreyle her gün uygulanır. Anastasiou’nun ifadesiyle; “Hastalar tedaviye arabalarıyla gelip, aynı şekilde evlerine geri dönebilirler.”

İlk kez 1985’de kullanılan TMU, beyin bölümlerinin fonksiyonunu anlamak amacıyla, tüm dünyada araştırmacılar tarafından kullanılmıştır.

Depresyon her sene en az 14 milyon Amerikalıyı etkilemektedir. Araştırmacıların tahminine göre, 2020 tarihi itibariyle, depresyon tüm dünyada ikinci önde gelen, maluliyet sebebi olacaktır. Her sene A.B.D.’de 30,000’in üzerinde kişi intihar etmektedir. Bunların %60’ı depresyondan muzdariptir.
2000 yılında A.B.D.’de depresyonun ekonomik yükünün $83.1 milyar olduğu tahmin edilmişti.

“Bundan önce, karmaşık ve çoğu zaman ispatlanmamış ilaç kombinasyonları dışında, az sayıda tedavi opsiyonu mevcuttu. FDA onayı alan NeuroStar TMU Tedavisiyle bu kişiler için yeni bir umut doğmuş oldu.” Michigan Comprehensive Depression Center Üniversitesi’den psikiyatri profesörü John Greden’in görüşleri bu yönde. 

Kaynak:  GRETCHEN METZ,

10/09/2008 /EAST WHITELAND


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.