NEVZAT TARHAN KADINLARDA ANNELİK DUYGUSUNUN ÖNCELİĞİNİ YORUMLUYOR

NP Grup

Kadın Psikolojisi, Evlilik Psikolojisi kitapları yazarı ve İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadınlarda annelik duygusunun neden önce geldiğini, yaşadıkları psikolojileri, mesleki ve aile içi rollerdeki önceliklerini bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a yorumluyor.


Konya'da yapılan bir araştırmada, kadın subayların, mesleklerinden önce anneliği ön planda tuttuğu ortaya çıktı. 2000-2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim dalında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli kadın subayların mesleki ve aile içindeki rol dağılımı konusu üzerinde doktora tezi hazırlandı. Bu tez 'Rol etkileşimi bağlamında kadın subaylar' adı altında bir kitap olarak yayınladı. Tezin sahibi Yrd.Doç.Dr. Huriye Eken, teziyle ilgili 6 ilde 209 muharip ve muvazzaf kadın subayla yüz yüze görüşme yaptığını anlattı. Eken, "Kadın subaylar yaptığım görüşmemde subaylara, annelik, meslek ve evlilik konularının öncelikleri olarak sıralamalarını istedim. Subaylardan yüzde 62'si anneliğe, yüzde 23.6'u evliliğe, yüzde 14.4'ü mesleklerine öncelik verdiklerini belirtti. Bu sonuca göre aile içi rolün her zaman olmasa da ön plana geçtiği ve her şeye rağmen kadının, anne olduğunun vurgusunu yapabileceğini çıkardık" şeklinde özetlediği kadınlarda önceliğin anneliğe oluşunun psikolojik dinamiklerini Prof. Tarhan Uğur canbolat'a değerlendirecekler.

Programın ana bölümünde Latent Şizofreni ele alınacak. Şizofreni tanımlamalarına ve teşhis kriterlerinde ne gibi değişiklikler olmaktadır? Yeni tanılamalarda eskiye göre öne çıkan unsurlar nelerdir? Şizoid kişilik nedir? Şizotipal kişişik özellikleri nasıl fark edilir? Süregen psikotik bulguların olduğu hastalıkların tedavisinde neler yapılmaktadır? Hangi durumlarda ayaktan tedaviler yetersiz kalır ve yatarak tedavi tercih edilir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Beyin hastalıkları olarak tanımlanan psikiyatrik hastalıkları içinde şizefren hastalarının beyinlerinde ne gibi farklı durumlar gözlenmektedir? Şizofrenide pozitif ve negatif belirtiler nelerdir? Şizofreni tedavisinde ne gibi yeni gelişmeler vardır? Şizofreni için risk etkenleri nelerdir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin olacaklar.

Şizofrenilerde algı ne durumdadır? Tedavilerinde nelere dikkat edilmelidir? Tedaviye uyum sorunları nasıl giderilir? Terapi gerekli midir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.