NEVZAT TARHAN ÖFKELİ ÖĞRETMENİ YORUMLUYOR

NP Grup

Makul Çözüm, Var mı Beni Anlamak İsteyen kitapları yazarı ve İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 5 yaşındaki çocuğu sıranın altına alarak tekmeleyen, öfke kontrolü yapamayan öğretmeni ve bu darbelere maruz kalan çocuğun psikolojisini bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a yorumluyor.


Basında yer alan Hatay'da Türkiye Odalar Borsalar Birliği İlköğretim Okulu ana sınıfında yaşanan skandal görüntülerle bir kez daha öğretmenlik mesleğinin gereklerine dikkatler yöneldi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan çocuk psikolojisini hiçe sayan ve tüyler ürperten yaramazlık yaptığı ve sözünü kestiği gerekçesiyle  5 yaşındaki öğrencisini masanın altına alarak ayaklarıyla tekmeleyen öğretmenin tavrını İyi Bak Kendine programına yorumlayacak. Bu insanlık dışı cezayı defalarca tekrarlayan öğretmen, diğer çocuklara da "Öğretmenin sözünü keser, yaramazlık yaparsanız paspas olursunuz" diye gözdağı veriyordu. Prof. Tarhan bu acımasız cezayı uygulayan öğretmenin bu davranışının psikolojik alt yapısını, öğretmenlik mesleğinin gereklerini değerlendirecek. Bu acımasız cezaya maruz kalan 5 yaşındaki çocuğun yaşadığı travmayı ve bunu seyretmek zorunda bırakılan sınıftaki diğer öğrencilerin ruh hallerini Uğur Canbolat'a yorumlayacak.

Programın ana bölümünde Stres ve Cilt Hastalıkları ele alınacak. Stres insan yaşamını nasıl etkiler? Stresin meydana getirdiği hastalıklardan olan cilt sorunları nasıl oluşur ve nasıl gelişir? Stresle baş etmek mümkün müdür? Bunun başarılması için neler yapılmalıdır gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Cilt hastalıkları ve stres arasındaki ilişki nasıldır? Hangisi diğerine sebep olur? Stres kaynakları kişiye göre değişir mi? Olaylara verilen anlam ile stresin doğrudan bağlantısı var mı? Cilt hastalıklarının diğer sebepleri nelerdir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Cilt hastalıklarının tedavisindeki öncelikler nelerdir? Tedavide ne gibi farklı seçenekler vardır? Terapinin etkisi ne kadardır? Stresle baş etme yöntemleri nasıl öğrenilir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.