NEVZAT TARHAN PERVARİ'DE YAŞANAN ÇOCUKLAR ARASI VAHŞETİ YORUMLUYOR

NP Grup

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Pervari'de yaşanan çocuklar arası tecavüz ve vahşetin psikiyatrik dinamiklerini ve sosyal altyapısını ve travmanın izlerini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.


Prof. Tarhan Pervari'de bebek yaşta iki çocuğun kaybolmasıyla başlayan, çocuklar arası vahşeti gözler önüne seren olayı değerlendirecek. Haberlerde biri donmak üzere, diğeri boğulmuş halde bulunan iki miniği, YİBO'da okuyan 14 yaşındaki amcakızlarının, kendisine 'şantaj yapan' aynı yaşlarda 8 çocuğa 'sunduğu'na yer veriliyordu.

Prof. Tarhan çocukluk ve ergenlik çağındaki bu gençlerin ruhsal dünyasını, yaşadıkları çalkantıları, hangi olaylardan nasıl etkilendiklerini ve ne gibi yıkıcı duygular taşıyabileceklerini anlatacak. Bu yaşta hem mağdur eden hem de mağdur edilenlerin yaşadıkları travmatik etkilerin neler olduğu ve habere tanıklık eden yakın çevre ile izleyenlerin nasıl etkilendiklerine dikkat çekecek olan Tarhan, erken yaşta cinsellikle tanışan ve cinayete karışan gençlerin hangi sosyal ve psikolojik zeminden beslendiklerine dikkat çekecek.

Programın diğer bölümünde 'Sosyal Fobiyi taklit eden durumlar' ele alınacak. Sosyal fobi nedir? Hangi yaşta ortaya çıkar? Kendiliğinden geçer mi? Genetik yanı var mı? Hangi hastalıklar sosyal fobiyi taklit ederler gibi soruların cevabının aranacağı 'İyi Bak Kendine' programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve Uzman psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Sosyal Fobi ile görülen diğer hastalıklar nelerdir? Sosyal fobikler hangi işleri yapamazlar? Kendiliklerinden tedaviye giderler mi? Sosyal çekiniklerinin altında yatan sebepler nelerdir? Tedavisinde farmakoterapi ve psikoterapinin etkileri nelerdir gibi konular ele alınacak. Programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.