NEYİ ETKİLEMİYOR Kİ?

Hürriyet Aile

Sağlıklı dişler elde etmenin tek yolu düzenli fırçalamak değildir; beslenmemiz de büyük önem taşır.

 


Diş sağlığı bozuk kişiler kötü bir görüntüye sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda yiyecekleri yeterli çiğneyemediklerinden mide ve barsak hastalıklarına da kolay yakalanabiliyorlar. Bu sebeple sağlıklı dişler için neler yapılması gerektiği konusunda Diyetisyen Canan Aksoy birtakım önerilerde bulundu.

- Anne karnından başlayarak diş sağlığını koruma da en önemli mineral kalsiyumdur. Süt, yoğurt, peynir, kefir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir.

-0-3 yaşta yeterli flor alımının olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır.

- Anne karnından başlayarak yeterli D vitamini alımının diş yapısını güçlendirdiğini biliyoruz. D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Her gün yarım saat açık havada olmaya gayret edin.

- Fosfor, diş gelişimi sırasında dişlerin yapısında önemli rol oynayan bir başka mineraldir. Proteinden yüksek gıdalar genelde fosfordan da yüksektir. Günlük beslenmenizde protein alımınız ( et-tavuk-balık-süt ürünler- kurubaklagiller ) yeterliyse yeterli fosforu da alıyorsunuz demektir.

- Gazlı içecekler, dişleri aşındırır. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın.

- Çay- kahve gibi renkli içecekler diş yapısının sararmasına sebep olur,bu da estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz , çay –kahve tüketiminize dikkat edin.

- Elma, havuç, ayva gibi sert besinlerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin
mekanik temizlenmesini de sağlar. Bu tarz meyveleri ısırarak yemeye özen gösterin.

- Yemeklerden sonra su içmeye çalışın. Besinlerin renklerinin diş minelerinize geçişini azaltır.

- Ağız ve diş sağlığı için günde 2 kere dişlerinizi mutlaka fırçalayın.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.