NİKÂHI BOZMAK İSTİYORLAR

HABER7-Şaban Özdemir (NPGRUP)

Prof. Dr.  Tarhan son dönemlerde tırmanan terör eylemlerinin psikolojik değerlendirmesini yaptı.

 


Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kürt ırkçıları şiddet yoluyla ayrılmak istiyor, Türk ırkçıları oyuna geliyor ve reflektif bir reaksiyonla Kürt toplumu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin nikahını bozmaya çalışıyorlar” dedi…

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan Haber7’deki köşesinde;

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Kuzey ve Güney Sudan halkoylaması ile ayrıldılar. Sudan yönetimi sosyal krizi yönetemedi. Sonuç bölünmek oldu.

Kürt ırkçıları şiddet yoluyla ayrılmak istiyor, Türk ırkçıları oyuna geliyor ve reflektif bir reaksiyonla Kürt toplumu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin nikahını bozmaya çalışıyorlar.

PKK’nın Sudan’ı örnek aldığını düşünüyorum. Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Kuzey ve Güney Sudan halkoylaması ile ayrıldılar. Sudan yönetimi sosyal krizi yönetemedi. Sonuç bölünmek oldu.

Evliliklerde çift terapisi uygulanırken iyi niyetli olmayan, eşini aldatan ve gerçekte boşanmak isteyen taraf şu sözü karşıya söyletmek ister “Birlikte yapamıyoruz o halde ayrılalım”.

Bu söylemin toplum psikolojisinde de karşılığı var.

“Bölünme veya ayrılma isteyen taraf tam barış ve uzlaşma olacağı zaman ihtilaf çıkaracak bir konu bulur, karşı tarafı öfkelendirir. Karşı taraf eğer olgun değilse ilkel ve reflektif tepki verirse ayrılma gerçekleşir.”

Benzer şeyleri yaşıyoruz.

YAZININ TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…


 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:19 Temmuz 2011