NİNENİN DİKSİYON TUTKUSU

A.A

73 yaşındaki Fatma Deniz, torunları ve çevresi ile daha iyi iletişim kurabilmek amacıyla, diksiyon kursuna gidiyor.

Deniz, 3 ay önce Kent Konseyinin açtığı  diksiyon kursuna düzenli olarak geldiğini, kursun kendisine çok faydalı olduğunu  ifade etti.

Kursa geliş amacının, torunlarıyla daha sağlıklı ve rahat iletişim  kurabilmek olduğunu dile getiren Deniz, "Güzel konuşmayı öğrenmek öyle sanıldığı  gibi kolay bir iş değil" dedi.

Yakında kursun sona ereceğini belirten "Fatma Nine", güzel konuşmak  için 3 aylık sürecin yeterli olmadığını, 3 ay daha gelebileceğini belirtti.

Fatma Deniz, şunları kaydetti:

"İnsanların derdini anlatması ve karşısındakinin derdini anlaması için  her yaştan insanın böyle kurslara ihtiyacı var. Buraya geldiğim günden beri çok  güzel şeyler öğrendim. Mesela anket, aktüalite, performans kelimelerinin anlam ve  okunuşlarını öğrendim. Artık torunlarımla ve insanlarla çok daha güzel  konuşacağım."
        
"OKUMANIN YAŞI YOK"
        
Deniz, çocuklarının ve torunlarının bu konuda kendisine destek verdiğini  belirterek okumanın yaşının olmadığını söyledi.

Zaman zaman çevresinden tepkiler de aldığını dile getiren Deniz, şunları  anlattı:

"Çocuklarım ve torunlarım bu durumdan oldukça memnun. Her geçen gün  aşama kaydettiğimi söylüyorlar. Bu da beni çok mutlu ediyor. Bu konuda çok  istekliyim ve kendime güveniyorum. Zaman zaman 'Bu yaştan sonra diksiyon kursuna  gidip de ne yapacaksın?' diyenler oldu, ama onları umursamadım. İnsanlar konuşa  konuşa anlaşır. Bana göre okumanın yaşı yok. İnsan beşikten mezara kadar  okuyabilir. Eski cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, hala üniversite öğrencilerine  ders veriyor. Eğitimde yaş sorun olsaydı, o ders vermezdi."
        
"SINIF ARKADAŞLARINA GÖRE BAŞARILI"
        
Diksiyon kursunu veren İhsan Çıtak ise “Fatma Nine'nin, kendisinden  yaşça küçük sınıf arkadaşlarına göre başarılı olduğunu dile getirdi.

Yaşlı kadının, güzel konuşmada çok büyük sıkıntılar çekmediğini, bu  durumun yaşıtlarına ve gençlere örnek olması gerektiğini vurgulayan Çıtak,  şunları söyledi:

"Fatma Hanım, 3 aydan beri derslerimize düzenli olarak gelen istekli ve  azimli öğrencilerimden bir tanesi. Deniz'in yöresel dili kullanmak dışında çok  büyük sıkıntısı yoktu. Bu sıkıntısını da gösterdiği istek ve azimle aştı.  Derslerimizi çok iyi dinledi ve anlattıklarımızı hemen öğrendi. Geldiği günden  bugüne önemli ölçüde yol kat etti. Bu istek ve azminin yaşıtlarına ve gençlere  örnek olmasını diliyorum."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.