NP testi bu kez kendine uyguladı

NP testi bu kez kendini uyguladı

 

 


Şaban Özdemir (NP GRUP)

NP GRUP bünyesindeki hekim ve psikologlar, bilimsel eğitim toplantıları kapsamında bir kez daha bir araya geldi.

 

 

 


"Bilimden sağlığa" anlayışıyla kurulduğu ilk günden buyana çalışmalarını hızla sürdüren NP GRUP, tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerini her fırsatta bir araya gelerek konuşuyor, tartışıyor, yeni anlayışlar geliştiriyor. Bu kapsamda her hafta rutin olarak düzenlenen toplantıların bu hafta ki gündem maddesi "RORSCHACH" idi. Uzman Psikolog Bihter İyidir katılımcılara RORSCHACH konusunda bir sunum yaptı.
 
Daha sonra NP GRUP Nörologu Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ beynin sağ ve sol taraflarının etkisini ortaya koyan "RIGH BRAİN ve LEFT BRAİN" testini anlattı, Psikolog Bihter İyidir'e uyguladı. 50 sorudan oluşan testte kişi karar verme sürecinde beyninin sağ mı yoksa sol bölümünü mü kullanılıyor, bunun etkisi araştırıldı.

Dilde sayılarla ilgili durumda sol, sözel durumlarda ise kişinin beynin sağ tarafını kullandığını ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, sağ elini kullanan kişilerin % 99'luk kısmının da beyninin sol tarafını kullandığını söyledi. Solak doğan bireyin genetik ve mekanizma olarak bu yönde hareket ettiğine dikkat çeken Tanrıdağ, bu kişinin sağlak yapılmak istenmesinin adeta yeniden bir beyin oluşturmak anlamı taşıdığını kaydetti.

Çocuk ergen psikiyatristi Nuket İşiten'in uzmanlara yönelik dikkat testi ise ilginç görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Dikkat eksikliğini ölçmede kullanılan teste Dr. İşiten, katılımcıların hep birlikte katılmasını isteyince tablo sıra dışı oldu. Hal böyle olunca objektiflere de ilginç kareler takıldı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Haziran 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.