Nu Varyantı Nedir? Omicron Varyantı Nedir?

Koronavirüste endişe verici olarak sınıflandırılan ve nu varyantı ve Omicron olarak adlandırılan yeni varyant çıktı. COVID-19 epidemiyolojisinde zararlı bir değişikliğin göstergesi olarak sunulan kanıtlara dayanarak, TAG-VE DSÖ'ye bu varyantın bir VOC olarak atanması gerektiğini tavsiye etmiştir.

Nu Varyantı Nedir? Omicron Varyantı Nedir?

DSÖ neden 'Nu' ve 'Xi'yi atlamayı seçti ve yeni COVID-19 varyantını Omicron olarak adlandırdı?

COVID-19'un Omicron varyantının ortaya çıkması bilim insanlarını endişelendiriyor, seyahat yasakları uygulayan ülkeler, finansal piyasalar çöküyor ve İnternet yeni ismin nasıl seçildiği hakkında konuşuyor. Dünya Sağlık Örgütü toplantılarında yeni suşu B.1.1.529 Omicron olarak adlandırmaya karar verdi ve bazıları ilgili olan çok sayıda mutasyon nedeniyle bunu bir "endişe verici varyant" olarak kabul etti.

SARS-CoV-2 Virüs Evrimi Teknik Danışma Grubu (TAG-VE), SARS-CoV-2'nin gelişimini periyodik olarak izleyen ve değerlendiren ve belirli mutasyonların ve mutasyon kombinasyonlarının virüslerin davranışını değiştirip değiştirmediğini değerlendiren bağımsız bir uzmanlar grubudur. virüs. TAG-VE, SARS-CoV-2 varyantını değerlendirmek için 26 Kasım 2021'de toplandı: B.1.1.529.

B.1.1.529 varyantı ilk olarak 24 Kasım 2021'de Güney Afrika'dan DSÖ'ye rapor edilmiştir. Güney Afrika'daki epidemiyolojik durum, bildirilen vakalarda en sonuncusu ağırlıklı olarak Delta varyantı olan üç farklı tepe noktası ile karakterize edilmiştir. Son haftalarda enfeksiyonlar, B.1.1.529 varyantının saptanmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde keskin bir şekilde arttı. Bilinen ilk doğrulanmış B.1.1.529 enfeksiyonu, 9 Kasım 2021'de toplanan bir örnektendi.

Omicron ve NU varyantı, bazıları ilgili olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön kanıtlar, diğer VOC'lere kıyasla bu varyantla yeniden enfeksiyon riskinin arttığını göstermektedir. Bu varyantın vakalarının sayısı, Güney Afrika'daki hemen hemen tüm illerde artıyor gibi görünüyor. Mevcut SARS-CoV-2 PCR teşhisi, bu varyantı algılamaya devam ediyor. Birkaç laboratuvar, yaygın olarak kullanılan bir PCR testi için, üç hedef genden birinin tespit edilmediğini (S geni bırakma veya S geni hedef başarısızlığı olarak adlandırılır) ve bu nedenle bu testin, dizileme onayı bekleyen bu varyant için işaretleyici olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bu yaklaşımı kullanarak, bu varyant, enfeksiyondaki önceki dalgalanmalardan daha hızlı oranlarda tespit edildi ve bu, bu varyantın bir büyüme avantajına sahip olabileceğini düşündürdü.

OMİCRON VE NU VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Ateş

- Öksürük

-Yorgunluk

- Tat veya koku kaybı

OMİCRON VE NU VARYANTI DAHA AZ YAYGIN BELİRTİLER

- Boğaz ağrısı

- Baş ağrısı

- Ağrı ve sızılar

- İshal

- Ciltte kızarıklık

- Parmaklarda veya ayak parmaklarında renk değişikliği

- Kırmızı veya tahriş olmuş gözler.

- Ciddi semptomlar şunları içerir:

- Nefes almada zorluk veya nefes darlığı

- Konuşma veya hareketlilik kaybı veya karışıklık

- Göğüs ağrısı

- Şimdiye kadar B.1.1.529 için olağandışı bir semptom bildirilmemiştir.

-   Yeni, sürekli bir öksürük

- Yüksek sıcaklık (göğsünüze veya sırtınıza dokunacak kadar sıcak

Toplamda 32 mutasyon var ve bunlardan bazıları popülasyon arasında kolayca yayılacağını gösteriyor. Virüsün hücrelerinize girmesine yardımcı olan başak proteini de "daha fazla değişikliğe" sahiptir.

OMİCRON VE NU VARYANTINDA AŞI KORUYOR MU?

Bu ne anlama geliyor? Aşı, bağışıklık sistemimizi spike proteinin önceki versiyonlarıyla savaşması için eğitiyor. Şu anda, bu yeni varyantın bir adı yok - ancak "Botsvana varyantı" veya "Güney Afrika varyantı" olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz. Hatırlarsanız, Delta varyantı, menşe ülkesinden sonra bir süre halk dilinde 'Hint varyantı' olarak adlandırıldı.

Ancak tüm yeni varyantları resmi olarak Yunan harflerinden sonra isimlendirdik ve bir sonraki satırda 'Nu' kullanılacak.

YENİ COVİD VARYANTI NEREDE TESPİT EDİLDİ?

26 Kasım itibariyle, dünya çapında sadece 59 B.1.1.529 vakası rapor edilmiştir. Varyant, 11 Kasım civarında Afrika ülkesi Botsvana'da ortaya çıktı. Botsvana'nın ötesinde, Güney Afrika ve Hong Kong'da doğrulanmış vakaların yanı sıra Avrupa'da bir ilk olan Belçika'da yeni doğrulanmış bir vaka var. Mevcut kanıtlar, B.1.1.529'un aşılara diğer varyantlardan daha dirençli olabileceğini düşündürmektedir. Yine bu, sahip olduğu mutasyonların sayısından ve spike proteininin farklı değişikliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Ancak durumun kesinlikle böyle olup olmadığını veya bunun gerçek dünyada ne anlama geldiğini söylemek için henüz çok erken. Bu varyant sadece Kasım ayının ortalarında ortaya çıktı ve Afrika, Birleşik Krallık ve ötesindeki bilim adamları onu incelemek için yorulmadan çalışıyorlar.

OMİCRON VE NU VARYANTI NEREDE GÖRÜLDÜ?

Birleşik Krallık'ta bu varyantın bildirilmiş vakası yoktur, bu yazının yazıldığı tarihte doğrudur. Ancak Sağlık Bakanı Sajid Javid, 26 Kasım'da Avam Kamarası'na buraya gelmesinin potansiyel tehlikelerini tartıştı. Dedi ki: 'Bu yeni varyantın halk sağlığı için önemli risk oluşturabileceğinden endişe duyuyoruz. Varyant, alışılmadık derecede fazla sayıda mutasyona sahiptir.'

OMİCRON VE NU VARYANTI KAÇ GÜN SÜRER?

Bir kişiye virüs bulaştıktan sonra semptomların ortaya çıkması ortalama olarak 5-6 gün sürer, ancak bu 14 gün kadar da sürebilir. Omicron ve NU varyantı hakkında devam eden bir dizi çalışma var ve TAG-VE bu varyantı değerlendirmeye devam edecek. DSÖ, yeni bulguları Üye Devletlerle ve gerektiğinde halka iletecektir.

Bu nedenle, ülkelerden aşağıdakileri yapmaları istenmektedir:

- Dolaşan SARS-CoV-2 varyantlarını daha iyi anlamak için gözetim ve sıralama çabalarını geliştirin.

- Tam genom dizilerini ve ilişkili meta verileri GISAID gibi halka açık bir veritabanına gönderin.

- Omicron ve NU varyantı enfeksiyonu ile ilişkili ilk vakaları/kümeleri UST mekanizması aracılığıyla DSÖ'ye bildirin.

Omicron ve NU varyantı, Kapasitenin mevcut olduğu yerlerde ve uluslararası toplumla koordineli olarak, VOC'nin COVID-19 epidemiyolojisi, şiddeti, halk sağlığı ve sosyal önlemlerin etkinliği, tanı yöntemleri, bağışıklık tepkileri, antikor üzerindeki potansiyel etkilerinin anlaşılmasını geliştirmek için saha araştırmaları ve laboratuvar değerlendirmeleri yapın. nötralizasyon veya diğer ilgili özellikler.

OMİCRON VE NU VARYANTINDAN KORUNMAK İÇİN

- Vücuda tam oturan maskeler takmak

- El hijyeni

- Fiziksel mesafe

- Kapalı alanların havalandırmasını iyileştirmek

- Kalabalık yerlerden kaçınmak

- Aşı olmak gibi kanıtlanmış halk sağlığı ve sosyal önlemler dahil olmak üzere COVID-19 risklerini azaltmak için önlemler almaları hatırlatılıyor.

Referans olarak, DSÖ'nün SARS-CoV-2 İlgi Varyantı (VOI) ve Endişe Varyantı (VOC) için çalışma tanımları vardır.

Bir SARS-CoV-2 VOI, bir SARS-CoV-2 çeşididir:

OMİCRON VE NU VARYANTINDA; bulaşıcılık, hastalık şiddeti, bağışıklık kaçışı, tanısal veya terapötik kaçış gibi virüs özelliklerini etkilediği bilinen veya tahmin edilen genetik değişikliklerle; VE

- Zamanla artan vaka sayısının yanı sıra artan göreceli prevalansı olan birden fazla ülkede önemli topluluk bulaşmasına veya birden fazla COVID-19 kümesine neden olduğu veya küresel halk sağlığı için ortaya çıkan bir risk olduğunu düşündüren diğer belirgin epidemiyolojik etkilere neden olduğu tespit edilmiştir.

SARS-CoV-2 VOC, VOI tanımını karşılayan (yukarıya bakın) bir SARS-CoV-2 varyantıdır ve karşılaştırmalı bir değerlendirmeyle, belirli bir derecede aşağıdaki değişikliklerden bir veya daha fazlasıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. küresel halk sağlığı açısından önemi:

Omicron ve NU varyantında; Tipik olarak, DSÖ yeni virüs türlerini Yunan alfabesine göre adlandırmaktadır. Bu yöntem, küresel sağlık kuruluşu tarafından 31 Mayıs 2021'de seçildi. Buradaki fikir, varyantların söylemesi ve hatırlaması kolay etiketlere sahip olmasını sağlamaktı. Adlandırma sistemi ayrıca coğrafi damgalamanın bir COVID-19 varyantına atanmasını önlemek için tasarlanmıştır.

WHO yöntemine göre, ilk olarak Güney Afrika'da bulunan yeni suşun ya 'Nu' ya da 'Xi' olarak adlandırılması gerekiyordu. İnternet uzmanları ve politikacılar, grubun "yeni" kelimesiyle karıştırılmaması için Nu'yu atladığını öne sürdü. Ayrıca, Çin'i ve lideri Xi Jinping'i düşman etmekten kaçınmak için Xi'nin atlandığını da eklediler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni bir koronavirüs varyantını "endişe verici" olarak ilan etti ve ona Omicron adını verdi. WHO, çok sayıda mutasyona sahip olduğunu ve erken kanıtların yeniden enfeksiyon riskinin arttığını öne sürdüğünü söyledi. DSÖ'ye ilk olarak 24 Kasım'da Güney Afrika'dan bildirilmiş ve Botsvana, Belçika, Hong Kong ve İsrail'de de tespit edilmiştir.

Dünyanın dört bir yanındaki bazı ülkeler şimdi Güney Afrika'ya ve Güney Afrika'dan seyahatleri yasaklamaya veya kısıtlamaya karar verdi. Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Lesoto ve Eswatini'den gelen yolcular, Birleşik Krallık veya İrlanda vatandaşı olmadıkça veya Birleşik Krallık'ta ikamet etmedikçe Birleşik Krallık'a giremeyeceklerdir.

ABD'li yetkililer, Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesoto, Eswatini, Mozambik ve Malavi'den uçuşların AB'nin daha önceki hamlelerini yansıtarak engelleneceğini söyledi. Pazartesi günü yürürlüğe girecek.

OMİCRON VE NU VARYANTI 'KÖTÜ HABER - AMA KIYAMET DEĞİL'

WHO, başlangıçta B.1.1.529 olarak adlandırılan bu varyantın vakalarının sayısının Güney Afrika'nın neredeyse tüm eyaletlerinde arttığını söyledi. BM halk sağlığı kuruluşu yaptığı açıklamada, "Bu varyant, bazıları ilgili olan çok sayıda mutasyona sahiptir." Dedi.

"Bilinen ilk doğrulanmış B.1.1.529 enfeksiyonunun 9 Kasım'da toplanan bir örnekten kaynaklandığı" belirtildi. DSÖ, bilim adamları bunun ne kadar bulaşıcı olduğunu belirlemek için çalışırken, yeni varyantın etkisini anlamanın birkaç hafta süreceğini söyledi.

Omicron ve NU Varyanttaki mutasyonların daha hızlı yayılabileceğini öne sürdüğünü söyledi - ancak iletilebilirlik "bu amino asit bunu yapıyor" kadar basit değil ve mutasyonların birlikte nasıl çalıştığıyla belirlendi. Scientific Pandemic Influenza Modeling grubunun (Spi-M) bir üyesi olan Dr Mike Tildesley Cuma günü BBC'ye verdiği demeçte, Güney Afrika nüfusunun yalnızca yaklaşık %24'ünün tam olarak aşılanmış olduğunu ve bunun da orada vakaların hızlı bir şekilde yayılmasını teşvik edebileceğini söyledi.

Bu arada ABD bulaşıcı hastalık şefi Dr Anthony Fauci, yeni varyant hakkındaki raporların bir "kırmızı bayrak" ortaya çıkarmasına rağmen, aşıların ciddi hastalıkları önlemek için hala işe yarayabileceğini söyledi. Dr Fauci CNN'e verdiği demeçte, "Uygun şekilde test edilene kadar sizi virüse karşı koruyan antikorlardan kaçıp kaçmadığını bilmiyoruz" dedi.

DSÖ, "risk temelli ve bilimsel bir yaklaşıma" bakmaları gerektiğini söyleyerek, ülkeleri aceleyle seyahat kısıtlamaları uygulamaya karşı uyardı.

"Şimdilik, bir çay bardağında fırtına var" dedi.

Scientific Pandemic Influenza Modeling grubunun (Spi-M) bir üyesi olan Dr Mike Tildesley Cuma günü BBC'ye verdiği demeçte, Güney Afrika nüfusunun yalnızca yaklaşık %24'ünün tam olarak aşılanmış olduğunu ve bunun da orada vakaların hızlı bir şekilde yayılmasını teşvik edebileceğini söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki borsalar da Cuma günü keskin bir şekilde düştü ve yatırımcıların potansiyel ekonomik etki konusundaki korkularını yansıttı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Kasım 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.