NUSAYBİN'DE İLK BEYİN AMELİYATI

DHA

Mardin'in Nusaybin İlçesi'ndeki Devlet Hastanesi'nde, ilk kez açık beyin ameliyatı gerçekleştirildi.

Nusaybin'de motosikletin çarpması sonucu ağır yaralanan 7 yaşındaki Ramazan Basın'a, götürüldüğü Devlet Hastanesi’nde beyin kanaması teşhisi konuldu. Daha önce bu durumdaki yaralıların Mardin ve Diyarbakır'a sevk edildiği hastanede, yeni kurulan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Opr. Dr. Umut Yaka, hastayı sevk etmeyerek amelita aldı. Yaklaşık 2 saat süren operasyon başarıyla tamamlandı. Opr. Dr. Yaka, hastanın kendilerine geldiğini durumunun çok kötü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Beynin içindeki kanı boşalttıktan sonra kafa kemiğinin kırıkları düzeltik. Hasta şuanda yoğun bakım ünitesinde her hangi bir solunum cihazına bağlı olmadan kendi nefesi ile solunumu almakta ve genel olarak durumu iyi. Nusaybin de bir ilki yaptık. Hastayı Diyarbakır’a sevk etmemiz durumunda yaklaşık 5 saat sonra ancak tedavi edilebilirdi. Bu durumda hastayı kayıp etme riski çok yüksekti. Hastaya yapılan bazı tetiklerden sonra ameliyata aldık ve ameliyatımız başarıyla gerçekleştik. Bunu Nusaybin’de ilk defa yapıyoruz.”

Nusaybin Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrah Süleyman Gökdemir, hastanede ilk kez açık beyin ameliyatının gerçekleşmesinin kendisini sevindirdiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Mart 2010