O eli tutmaya böyle karar veriyorsunuz

Mevsimlerin üzerimizde yarattığı çok farklı etkiler bilimsel olarak açıklanabiliyor. Aşk da bunlardan birisi... Bahar Doğa'nın canlanma, yenilenme mevsimi olması nedeniyle çok daha çarpıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Mevsimlerin üzerimizde yarattığı çok farklı etkiler bilimsel olarak açıklanabiliyor. Aşk da bunlardan birisi... Bahar Doğa'nın canlanma, yenilenme mevsimi olması nedeniyle çok daha çarpıcı sonuçlar doğurabiliyor.

askFlorence Nightingale Hastanesi'nden Sağlık Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil'e göre tüp bebek denemelerinde bahar aylarındaki olumlu hormonal değişim bile, gebelik şansını yüzde 45 artıyor. Dr. Özgür Şamilgil eş seçiminin bilinç dışı faktörlerini ve aşkın hormonlar, beden üzerindeki etkisini şöyle anlatıyor.

BEDENSEL SİMETRİ

Hücrelerimiz simetirik olacak şekilde ikiye bölünerek çoğalsa da genetik hatalar ve çevre faktörleri nedeniyle vücudumuzun iki yanı tam simetirik olarak doğmuyoruz. Bu yüzden eş seçimimde bilinçsizce simetriyi hedef alıyoruz. Bunun daha doğurgan, dayanıklı ve sağlıklı nesiller için bilinçsizce tercih ediyoruz.

YÜZ

Erkeklik hormonu düzeyine bağlı olarak yüz hatları daha keskin sert kenarlı, anlı ve çenesi geniş olanları, kadınlarda östrojene bağlı kısmen daha küçük ve yuvarlak çenesi, alnı dar dolayısıyla gözleri daha belirgin olanları çekici buluyoruz.

BEDENSEL ORANLAR

Erkekler kadınlarda beli ince ve dolayısıyla doğurganlığı vurgulayan belin kalça çevresine oranı 0.7 civarı olanları tercih ediyor. Kadınlar ise erkelerde 0.8 ila 1.0 oranını ve geniş omuzları tercih ediyor. Hormon düzeyleri ve beslenme ile ilişkili bu oranlardaki bireylerin kalp-damar, şeker, kanser gibi hastalıklara daha az yakalandıkları biliniyor. Yağ depolarının açlık sırasında kullanılacak yakıt olması mantığı nedeniyle balık eti görünümü tercih ediliyor.

YANLIŞ EŞ SEÇMEMEK İÇİN KOKUYA DİKKAT

Görünüş kadar ten kokusu da çok önemli olabiliyor. Kendimize en uygun eş adayının ten kokusu bize daha çekici geliyor. Kadınlarda adet dönemimde, erkeklerde sportif faaliyet sırasında bu koku artıyor havaya yayılıyor. Simetirik erkeklerde daha yoğun olduğu söyleniyor. Araştırmalara göre feromen denilen hissetmeden algıladığımız bu kokular, bağışıklık sistemi ve genetik yapısı bizden farklı kişileri tercih etmemize yol açıyor. Doğada melezlerin daha dayanıklı, üretken ve güzel olması buna bağlanıyor. İlginç bir araştırma bunu ispat ediyor: Sabun ve parfüm kullanmadan 2 gün giyilmiş erkek tişörtlerini koklayan bayanların, kendinden çok farklı genetik yapıdaki erkeklerin tişörtlerini çekici buldukları, doğum kontrol hapı kullananların ise bu farkı ayırt edemedikleri bildiriliyor. Bilimsel araştırmalara göre Aşk'ın, değişik hormonların ön planda olduğu üç ayrı kademesi olduğu düşünülüyor. Beyinde oluşan bu hormonal değişiklikler Akıl Hastalığı'dan pek de farklı değil. Aşık olmak gerçekte karşı cinsten birinin genlerine duyulan bilinçsizce bir sevgi olabilir aslında.

AŞKIN KADEMELERİ VAR

Aşık olunca, bedendeki değişen kimya nedeniyle yanaklarımızı ateş basıyor, ellerimiz soğuk oluyor kalbimiz telaşlı atıyor, iştahımız azalıyor, midemize kramplar giriyor, kendimizi dağları delen Ferhat gibi güçlü ve dayanıklı hissetmeye başlıyoruz. Hatta ilk bir yıl, beyin geliştirici faktör denilen bir protein de üretiliyor.

İLK KADEME ŞEHVET

Cinsiyet hormonları olan östrojen ve özellikle testosteron her iki cinsde de bulunuyor ve cinsel dürtüyü başlatıyor. Bu kademede her iki cinsin de aşırı arzuyla sanki gözü dönüyor.

İKİNCİ KADEME CAZİBE

Beyinden salgılanan dopamin, seratonin, oksitosin böbreküstü bezlerinden salgılanan adrenalin hakimiyetindeki bu dönemde iştahsızlık, uykusuzluk, sürekli eşini düşünme durumu oluyor. DOPAMİNE Aynı zamanda kokain ve nikotin tarafından aktive oluyor, neşe, heyecan enerji veriyor. Sevilen bir müziği dinlemek de aynı hormonu arttırıyor. Aşırı aktiflenmesi aksine beynin duyarsızlaşmasına neden oluyor. ADRENALİN Stres, heyecan hormonu, iştahsızlık, terleme, kalp çarpıntısı, ateş basması, midede asit artışına neden oluyor. SEROTONİN Delirmiş gibi mantıksız davranışlara yol açıyor. Takıntı Hastalığı'nda da bu hormonda dengesizlik olduğu biliniyor. Bu hormonu etkileyen tipte antidepresan kullananların aşık olamama sorunu olabileceği söyleniyor.

ÜÇÜNCÜ KADEME BAĞLILIK Cazibe sonsuza kadar sürmüyor. Doğan veya doğacak bebeğin uzun süre bakım gerektireceği gerçeği, eşlerin birbirine bağlılık duymasını sağlayacak oksitosin ve vazopresin hormolarının artmasıyla gerçekleşiyor. Oksitosin - Cinsel ilişki sırasında, gebelikte, emzirme döneminde, kucaklama sırasında salgılanan sevgi/nefret/kıskançlık hormonu olarak biliniyor. Annenin bebeğine çılgınca bağlılığından da sorumlu olduğu biliniyor. Egzersiz sırasında bile salgılandığından, karşı cinsde bağlılık hissi oluşturabiliyor. Şizofreni tedavisinde bile oksitosin hormonunun faydalı olabileceği söyleniyor. VAZOPRESİN Deney hayvanlarında bu hormon bloke edilirse eşler birbirini birden terkediyor. GERÇEK AŞK İlk kademede dış görünüş ve bilinçaltı algılanan koku ile gelişen cinsel dürtü ön planlandayken, davranışları uyumlu, genetik yapıları biribirine uygun çiftlerin kalıcı ilişkilerindeki romantik aşkın, MR incelemede beyinde çok daha yoğun aktiveye yol açtığı gösteriliyor. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Şubat 2014Yayınlanma Tarihi:06 Mart 2014