O tatlıyı bulan restoran çok üzgün

İtalyan tatlısı tiramisuyu bulan restoran krize yenildi

İtalyan tatlısı tiramisuyu bulan restoran krize yenildi.

tiramisuİtalyanların dünyaya tanıttığı tiramisunun "doğum yeri" olan restoran kapanıyor. Treviso kentinde 1939'da kurulan ve tiramisuyu icat eden Le Beccherie restoran, ekonomik kriz nedeniyle 30 Mart'ta son akşam yemeğini servis etikten sonra "sonsuza kadar" kepenklerini kapatacağını açıkladı. İtalyanların 150 yıllık çikolata markası Pernigotti geçen Temmuz ayında bir Türk şirketine satıldığında, karşılaştığım tüm İtalyanların "ciao, come va?" (merhaba, nasıl gidiyor?) şeklindeki selamlaşma faslından sonra kurduğu ilk cümle "Çikolatamızı aldınız!" oluyordu. Sabah kahvemi aldığım barın 50'li yaşlardaki sahibinden, henüz 20'lerindeki komşularıma kadar herkes "Çocukken yediğim çikolata artık İtalyan değil" diye nostaljik bir yakınma içine giriyordu. İtalyanlar henüz bu şoku atlatamadan Eylül ayında da Venedik lagünündeki San Clemento Adası'nı yine bir Türk şirketi satın alınca, Osmanlı döneminden kalma "Mamma gli turchi!" (Anneciğim Türkler geliyor!) deyişi daha sık kullanılır olmaya başladı. Ne var ki ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya'nın tarihi değerlerini "ele geçirenler" sadece Türkler değildi. Geçmişte İtalya, yüksek işçilik ücretleri, yaygın yolsuzluk ve karmaşık bürokrasisi nedeniyle yabancı yatırımcıların nispeten uzak durduğu bir pazarken, 2008'in ardından ekonomik krizin çıkmaza sürüklediği İtalyan şirketleri yabancı girişimcilerin ilgi odağı haline gelmeye başladı.

YABANCILARA SATILAN ŞİRKETLER 2009'dan 2013 ortasına kadar irili ufaklı 363 İtalyan şirketi yabancılara satıldı.

Sembolik şirketlerini teker teker elden çıkarmak zorunda kalan İtalya'da, en önemli futbol kulüplerinden Inter Milan Endonezyalılara, ünlü çikolata markası Perugina İsviçreli Nestle'ye, süt ürünleri firması Parmalat Fransız actalis'e, Bulgari Fransız Lvmh'ye, Ducati Alman Audi'ye, Valentino Katarlı Mayhoola'ya satıldı. İtalya'nın ulusal havayolu şirketi Alitalia'nın da Birleşik Arap Emirlikleri'nden Etihad'a satışı için görüşmeler sürüyor. İtalya'nın dünyada en güçlü olduğu sektörlerden moda alanında bile geçen yılın ilk 10 ayında yaklaşık 10 bin şirket kapandı. Ticaret ve turizm alanında faaliyet gösteren şirketlerin de 60 bini Ocak-Ekim 2013 arasında kepenk indirdi. BBC

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:26 Mart 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.