OBEZİTE BEBEKLİKTE BAŞLIYOR

AFP

Bilim adamları, çocukları ömür boyu obez olmaya götüren yolun  genelde bebeklikte başladığını açıkladı.

Amerikalı bilim adamlarının 100 kadar obez çocuk ve ergen üzerinde  yaptığı araştırmada, bu çocukların yarısından fazlasının 2 yaşından önce, yüzde  90'ının 5 yaşında da obez oldukları belirlendi.

Clinical Pediatrics dergisinde yayımlanan araştırmada, bu çocukların  dörtte birinin ise daha 5 aylık olmadan obez oldukları belirlendi.

Ortalama yaşları 12 olan araştırma kapsamındaki çocukların 10 yaş  itibarıyla da şişman veya obez oldukları bildirildi.

Daha hayatın başlangıcında hızlı kilo alımının nedeni tam olarak anlaşılamasa da buna, kötü beslenme, katı gıdalara erken başlanması ve yeteri  kadar hareket edilmemesinin katkıda bulunabileceği belirtiliyor.

Araştırma başkanı Doğu Virjinya Tıp Okulu'ndan Dr. John Harrington  araştırmanın doktorlara bir uyarı işareti olması gerektiğini belirterek,  "Genellikle doktorlar tedaviye başlamadan önce tıbbi komplikasyonları ortaya  çıkmasını bekliyorlar" dedi.

Birleşik Krallık'taki çocukların yüzde 27'sinin obez olduğu  belirtiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.