OBEZİTEYE KARŞI ANNE SÜTÜ

DHA

Anne sütüyle beslenen çocuklarda kısa ve uzun dönemde obezite riskinin azaldığı açıklandı.

 


Kırşehir Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Selçuk Büyüker, 6 aya kadar tamamen anne sütüyle beslenen ve 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi devam ettirilen çocuklarda kısa ve uzun dönemde obezite riskinin azaldığını söyledi.

Dr. Selçuk Büyüker, diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, astım, psiko-sosyal rahatsızlıklar ve bazı kanser türlerine neden olan obezitenin önlenmesi için Kırşehir genelinde ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme, Hareketli Yaşam Kurulu’nun oluşturulmasıyla çalışmaları daha etkin bir şekilde sürdürdüklerini belirtti. Sağlık Bakanlığı'nın, 2010- 2014 yıllarını kapsayan obezite ile ilgili bir uygulama başlattığını anlatan Dr. Büyüker, şunları söyledi:

“Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sağlık açısından önemli bir sorun olarak yer almaktadır. Obezite, bedenin yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının aşırı derece artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkması sıklığıdır. Obezite ile ilgili Amerika’da beden kitle indeksine göre yapılmış çalışmalar var. 30 ve 30’un üzerinde erkeklerin yüzde 33.3’ünde, kadınların yüzde 35.3’ünde obezite sıklığı saptanmış. Türkiye’de de Obezite Derneği tarafından yapılan çalışmaya göre, beden kitle endeksi 30 ve 30’un üzerinde olan kadınların yüzde 34.,5’inde, erkeklerin yüzde 21.8’inde bulunuyor.”

Obezitenin nedenlerinin tam olarak açıklanamadığını ifade eden Dr. Selçuk Büyüker, “En sık ve en önemli nedeni aşırı yanlış beslenme ve fiziki aktivite yetersizliği başta olmak üzere yaş, eğitim ve gelir düzeyi, cinsiyet, genetik nedenler, psiko-sosyal etkenler, kullanılan ilaçlar, sigara ve alkol kullanımıdır. Vurgulanması gereken en önemli konulardan birisi Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in onayladığı anne sütünün önemi obezitede ortaya çıkmaktadır. 6 aya kadar tamamen anne sütüyle beslenen ve 6 aydan 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi devam ettirilen çocuklarda kısa ve uzun dönemde obezite riskinin azaldığı görülmektedir. Obezitenin yol açtığı sağlık problemlerini de iyi bilmek ve anlamak gerekir” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.