OBEZLERDEN AZ YAŞIYOR

A.A

Tohoku Üniversitesinden profesör Ichiro Tsuji yönetiminde Sağlık Bakanlığından bir ekip, Japonya'nın kuzeyindeki Miyagi bölgesinden 40-79 yaş arasındaki 50 bin kişiyi 12 yıl boyunca inceledi.

Vücut kütle endeksine göre dört grubun oluşturulduğu araştırma, 40 yaşında makul bir kilo fazlalığı bulunan insanların, çok zayıflara göre altı ila yedi yıl daha fazla yaşadığını, çok zayıfların yaşam süresinin obezlere göre de 5 yıl daha az olduğunu ortaya koydu.

Vücut kütle endeksi 25-30 olan kişiler hafif kilolu, 30'un üzeri şişman ve aşırı şişman olarak kabul ediliyor.

Tohoku Üniversitesinden profesör Shinichi Kuriyama, zayıf insanların daha yüksek risk taşıdığını keşfettiklerini belirterek, zayıfların yaşam süresinin daha az olmasının başlıca nedenlerinin, zatürre gibi hastalıklara karşı daha dayanıksız olmaları ve damarlarının dayanıksızlığına bağlı olduğunu kaydetti.

Kuriyama, "ancak insanlara istedikleri kadar yemelerini tavsiye etmediğini" söyleyerek, "zayıfların normal bir kiloya ulaşmalarının tercih edileceğini, diğerlerinin de daha fazla kilo almalarının arzu edilir bir durum olmadığı düşüncesini taşıdıklarını" belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.