OBEZLERE AYRIMCILIK YAPILIYOR

AFP

İşverenler tembel olduklarını düşündükleri için, obezlerin terfi etmekte güçlük çektikleri bildirildi.

Slimming World adlı kuruluşun internet sitesindeki araştırmaya göre,  aşırı şişman olanların daha düşük ücret alma olasılıkları 2 kat daha fazla ve  normal kilodakilere göre 6 kat daha fazla oranda, görünümleri yüzünden bir  terfiyi kaçırdıklarını düşünüyorlar. Obezler ayrıca, başkalarına göre 4 kat daha  fazla görünümleriyle ilgili yorumlara maruz kalıyorlar.

Araştırma, 18 yaş üzerindeki, aralarında 227 işverenin de bulunduğu 2000  Britanyalı yetişkin üzerinde yapıldı.

Ankete katılanlara, işyerinde obezlikleriyle ilgili tavırlar konusunda  yorum yapmaları istendi. Verdikleri cevaplar bu kişilerin vücut kütle endeksi  (VKE) değerlerine bakılarak değerlendirildi.

Anket sonunda, en yüksek şişmanlık kategorisindekilerin (VKE 40 ) hiçbir  zaman güvende hissetmeme durumlarının 4 kat, yeni bir iş için başvurma  korkularınınsa 2 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

İşverenler arasında ise erkeklerin daha fazla önyargıya sahip oldukları  belirlendi. Ankete katılan erkek işverenlerin dörtte biri kilosu yüzünden iş  başvurusu yapan bir kişiyi geri çevirebileceğini söylerken, her 10 işverenden  biri bunu zaten yaptığını itiraf etti.

Slimming World'ün Beslenme ve Araştırma Başkanı Jacquie Lavin,  araştırmanın işyerlerinde obezlere karşı ayrımcılığın boyutlarını ortaya  koyduğunu söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.