OBEZLİĞE ÇARE OLACAK MI?

AFP

Daily Mail gazetesinin haberine göre, ABD'de Indiana Üniversitesinde görevli bilim adamı doktor Richard DiMarchi ve iş arkadaşlarının obeziteyle mücadele için geliştirdiği ve fareler üzerinde denediği ilaç, 7 günde vücut ağırlığını dörtte bir ve yağ kütlesini yüzde 42 oranında azaltabiliyor.

Sonuçları Nature Chemical Biology dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, ilaç verilen farelerin bir ay sonunda vücut ağırlıklarının yüzde 28 ve yağ kütlelerinin yüzde 63 oranında azaldığı gözlendi.

Araştırmanın sonuçlarının, obezite ve yetişkinlerde şeker hastalığının tedavisine yeni bir yaklaşım getireceği belirtilirken, glikoz metabolizmasını düzenleyen sentetik bir hormon olan ilacın insanlar üzerinde denenmesinden önce daha fazla araştırma yapılması, bunun da 10 yıl sürebileceği kaydedildi.

Bu konuda daha önce yapılan araştırmalar, bu hormonun iştahı azaltabileceğini ya da vücudun kalori yakmasını hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermişti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.