Obezliğin suçu çevrede

Anne rahmindeyken maruz kalınan çeşitli kimyasallar çocuğun obezite riskini iki kat arttırıyor.

İspanya’daki Barcelona Tıp Araştırmaları Belediye Enstitüsü’nden bilim insanlarının araştırması, bebeklerin anne rahmindeyken maruz kaldığı çeşitli kimyasalların obezite riskini iki katı kadar artırdığını gösterdi. Obezitenin tanımı ‘yakılandan daha fazla kalori almak’ olarak yapılsa da yanlış beslenme ve egzersiz eksikliğinin obezitenin giderek yaygınlaşmasını tek başına açıklamadığına dair kanıtlar artıyordu. Yeni araştırma, anne karnındaki kimyasal kirliliğin, dünyanın en hızlı büyüyen sağlık krizlerinden biri olan ve alışkanlıklara bağlanan obeziteyle doğrudan bağlantısı olduğunu ortaya koyarak çığır açtı.

403 bebekte doğmadan önce, göbek bağında bulunan heksaklorobenzen (HCB) adlı kimyasalın seviyesini ölçen araştırmacılar en yüksek seviyeye sahip olanların 6.5 yaşına geldiklerinde obez olma olasılıklarının iki katı fazla olduğunu ortaya koydu. Tohum yetiştirirken kullanılan HCB, uluslararası olarak yasaklansa da dirençli olduğundan doğada halen bulunuyor ve yediklerimize de bulaşıyor. Araştırmanın diğer önemli özelliğiyse tek bir kimyasala odaklanmayıp birçok kimyasala birden maruz kaldığımızda olacakları göstermesi.  (The Independent)

KAYNAK: www.radikal.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.