OBJEKTİFLERE YANSIYOR

Sciencedaily

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar duygu durumumuzun algısal deneyimimizi filtreleyen görsel sistemimizi etkilediğini ispatladılar.

Araştırma sonuçlarına göre, duygu durumumuz pozitifken, görsel korteks daha fazla veri topluyor. Olumsuz ruh haleti ise dar görüşlülükle neticeleniyor.

Araştırma ekibi farklı duygu durumlarında görsel korteksin duysal bilgileri nasıl işlemden geçirdiğini incelemek için fMRG tekniğinden faydalandılar.

İlk olarak deneklere iyi, kötü veya nötral duygu durumu oluşturan, bir dizi görüntü gösterdiler. İnsanlar daha pozitif bir ruh haleti içerisindeyken, sadece merkezi görüntüye odaklanmakla kalmayıp, arka plandaki görüntü verilerini de kodladılar. Bu kişilerin beyninde parahipokampal "yer bölgesi"nin aktifleştiği görüldü. Oysa olumsuz bir duygu durumu içerisindeyken insanlar arka plandaki görüntüleri işleme tabi tutmadılar.
Araştırma lideri Taylor Schmitz'in görüşleri şöyle:

"Duygu durumumuz pozitifken, çevremizde daha fazla sayıda nesneyi işleme tabi tutuyoruz. Dünyaya daha geniş bir pencereden bakıyoruz. Bazı şeyleri daha global, bütünleyici bir perspektiften görme imkanı buluyoruz. Ne var ki bu durum daha dar odak gerektiren, bagaj kontrolü, tehlikeli cihazların işletimi gibi, kritik bazı işlerde dikkat dağılmalarına sebep olabiliyor. Olumsuz duygu durumu ise daha dar odaklanmamıza yol açıyor, odağımızın dışında kalan bilgileri entegre etmemize engel oluyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.