OBSESYON VE KEKEMELİK

PSK.LEYLA ARSLAN

Bu tanıyı almış kişilerde genellikle sinirlilik ve hafif bir felaket duygusu ortaya çıkmakta ve kendisini rahatlatmak için bazı davranışları tekrar tekrar yapmaktadır.

Tekrarlayan davranışlar tutarlılık gösterdiği için güven verir. Duygularda olan bu durum düşünce düzeyinde de konuşma düzeyinde  de görülür ve kelime tekrarları, hece tekrarları  sürer gider. Problem sorumluluğu alabilecek bir başka kişinin varlığı durumunda ortadan kalkar. Bu kişiler de seanslarda terapistle konuşurken, arkadaşları onunla birlikte konuşurken rahattırlar, yalnız konuşurken tekrarlar artar. Bir genç kızın, seansta konuşma alıştırmaları yaptığı esnada bana  dönerek, ''Sanki konuşuyormuş gibi yapar mısın'' diyerek, düzgün konuşmaya başlaması benim için hem şaşırtıcı hem öğretici olmuştur.

OBSESYON NEDİR

hastanin sacma oldugunu bildigi ama bir turlu kafasindan atamadigi sorularla bogusmasida denilebilir. ilerleyen asamalarda bu sorulari kafasindan atmak icin hasta el yikama, esya sayma gibi davranislara gider ki buna obsesif kompulsif davranislar denir. genetik oldugunu soylerler, tedavisi zor ve uzun surer. genelde doktor ilk olarak antidepresan tedavisine ardindanda psikoterapiye basvurur. sonuc olarak mantikli insanlar bu saplantilarla savasmasini ogrenir.

obsesif kompulsif bozukluklar (okb) oldukça yaygidir olarak görülür. fakat bu siklikta oldugu yeni yeni anlasilmaktadir. serotoninin bu bozuklukta merkezi bir rol oynadigi bilinmektedir. okb siklikla geç adölesan dönemde görülmektedir. erkek ve kadin dagilimi esittir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ocak 2009