ÖFKE KARİYER İÇİN YARARLI


DHA

Yapılan araştırmada, öfkenin iş hayatında kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya yardımcı olduğu ortaya çıktı.


Çalışma ortamında kızgınlık ve öfkenin öyle sanıldığı gibi kötü davranış biçimi olmadığını söyleyen araştırmacılar, bunun aksine kariyer merdivenlerini hızla tırmanmakta önemli faktör olduğunu belirtiyor. The Harvard Medical School tarafından yapılan araştırma, kariyerlerinde istedikleri seviyeye ulaşamadıklarından en fazla şikayetçi olanların, iş ortamında öfke ve kızgınlığını bastıran kişiler olduğunu ortaya koydu.

 824 denek üzerinde 44 yıl süren kapsamlı araştırma yürüten uzmanlar, ne yapmak istedikleri konusunda kararlı olan kişilerin zaman zaman öfkeli davranışlar sergilemelerine rağmen pes etmeden ve kontrolü elinde bulundurarak çizigilerinde kararlı ilerlediklerini, kontrolsüz öfkeye kapılan kişilerin ise kariyerlerini yıkıp, tahrip ettiklerini vurguluyorlar.

'Yetişkin Gelişimi Öğrenimi' uzmanı Prof. George Vaillant, "İnsanlar öfkenin, tamamen korkutucu etkileri olduğuna inanıyor ve böyle kişilerin 'pozitif düşünme' konusunda eğitilmesi gerektiğine inanıyor. Bence bu insanın kendi yapabileceklerini baltalamasından öteye gitmiyor. Kendini telkin etmeye çalışmak ve sürekli olumlu düşünmeye sevketmek, gerçeklerin tamamen inkarı olarak yorumlanabilir" diye konuştu.

Vaillant, iddialı olan ve inandığı doğruları savunarak davalarından vazgeçmeyenlerin saygı gördüklerini, olumsuz diye nitelendirilen öfke, kaygı, endişe gibi hislerin tabii olduğunu ve büyük önem taşıdığını ifade ederek, olumsuz sayılabilecek hislerin hayatta kalmak için kritik öneme sahip olduğuna dikkati çekti.

Titizlikle yapılan denemelerin, iş yerinde öfkeli davranışlar göstermenin bağırıp çağırmak gibi olumsuz hislerin kişileri yaptıkları işlere yoğunlaşmalarını sağladığını vurgulan Vaillant, bu kişilerin dışa vurdukları öfke olarak algılanan olumsuz duygunun o kişinin ilgisini ormanın kendisinden çok ağaçlara yönlendirdiğini bununda tam bir odaklanma sağlayarak kişiyi hedefine ulaştırdığını ifade etti.

Araştırmanın başkanlığını yapan Prof. Vaillant, sadece kontrol edilemeyen öfkenin yıkıcı olduğunu söyleyerek, "Hepimiz zaman zaman öfkeleniyoruz ancak bunun nasıl dışa vuracağını bilenler ve bunu olumsuzmuş gibi görünse de ustalıkla yansıtanlar ruh sağlıkları ve duygusal gelişimlerinde inanılmaz bir başarı elde ediyor. Eğer bu becerilerimizin farkına varır hayata geçirebilirsek büyük başarılara imza atabiliriz" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.