ÖFKENİZİ KONTROL EDİN!

hurriyet.com.tr

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Neşe Özkarslı, şiddet eğilimi, agresyon, öfke duygusu gibi yıkıcı ve olumsuz duyguların herkeste olduğu gibi doğuştan olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Eğitim, kültür, sosyal etkilenmelerle davranışa dökülür veya kontrol altında tutulabilir. Tabi bu etkilenmelere ruhsal sebepleri ve kişilik özelliklerini de eklemek gerekmektedir. Genellikle ruhsal etkilenmeler değişen duygu durumuna veya kişinin kendisini tehdit altında hissetmesine bağlı olmaktadır. Bu kendisinin bedenini, fiziksel bütünlüğünü korumak yada kişisel bütünlüğünü korumak için olabilmektedir. Kişisel bütünlük ise saygı görme, değer bulma, varlığının kabulü gibi tekel ihtiyaçlar olmaktadır. Hatta bu ihtiyaçlar diğer ihtiyaçlardan daha fazla önem taşıdığı bilinmektedir. Saygı görmediğini, varlığının kabul edilmediğini, aşağılandığını düşünen kişiler çok daha fazla şiddet eğilimi gösterebilmektedir.

Silah kullanan, silahlı görevi olan veya ruhsatı olan kişilerin belli zaman periyotlarında ruhsal muayenelerden geçmeleri ihtimal kazaları en aza indirmek ve üzücü olaylarla karşılaşmamak adına gerekli olduğunu değerlendirmeliyiz.  Tespit edilecek herhangi bir ruhsal sorun yada öfke kontrolsüzlüğü uzmanlar tarafından değerlendirilip kısa süreli tedaviler ve takiplerle kontrol altında tutulması önemlidir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.