OĞLUM SÜREKLİ ALIŞVERİŞ YAPIYOR

SORU

İki çocuk annesiyim.Babamız yurt dışına çıkalı 4 sene oldu. Biz anneannemizin yanında kalıyoruz. Büyük oğlum 3.sınıfa küçük oğlum 1.sınıfa başladı. Büyük oğlumda sürekli bir alma hastalığı var. Dengelemeye çalıştım uzun zaman. Fakat son yaptıkları beni çok zorluyor ve ne yapacağımı bilemiyorum. İlk defa kumbarasından para alarak başladı. Bunu kestim. Bu sefer anneannesinin çantasından almış. Ve arkadaşlarına birşeyler almış. Kendini onlara kabul ettirmeye çalışıyor bu şekilde sanırım.

CEVAP
Merhaba, Ergenliğin zor bir sürecini geçiriyor olabilir. Toplumsal kimliğini dış referansa yani başkalarını atıf,yükleme ve tanımlamalarına dayandırıyorsa bir yaranma çabası da güdecektir. Para alma amaçlı olabileceği gibi dürtüsellik nedenli de olabilr.ancak sorunların temelinde ebeveyn eksikliği ve ana karakter cinsel kimlik modelinin olmaması önemlidir. Psikolog Orhan Gümüşel


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.